• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Superligaens bedste: Brøndby overhaler FC København

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2019/20.

Af Kenneth Jensen

32. spillerunde i Superligaen er overstået, og det er tid til at gøre regnskab. Tipsbladet.dk kårer sæsonen igennem Rundens Hold og holder regnskab med både spillerne og klubberne.

På den individuelle liste er Mikkel Damsgaard fortsat på førstepladsen, og der skete ikke nogen forskydninger i den absolutte top i kølvandet på 32. runde. 

På holdlisten er FC Midtjylland præcis som på Superliga-tabellen på en klar førsteplads, og også her kan vi vist roligt kåre ulvene som vindere. AGF er på andenpladsen, mens Brøndby nu har overhalet FCK og indtager fjerdepladsen.

Her følger en oversigt over de spillere, der er blevet valgt til Rundens Hold:

Spiller Klub Antal gange Runder
Mikkel Damsgaard FC Nordsjælland 7 13. 17. 21. 23. 24. 27. og 29
Kamil Wilczek Brøndby IF 6 3. 5. 12 13. 18. og 19
Lucas Andersen AaB 6 5. 6. 7. 8., 12. og 22.
Alexander Scholz FC Midtjylland 6 16. 17. 19. 24. 26. og 27.
Dominik Kaiser Brøndby IF 5 1. 2. 6. 13. og 14.
Niklas Backman AGF 5 5. 7. 8. 10. og 20.
Awer Mabil FC Midtjylland 5 9. 16. 17. 23. og 24.
Erik Sviatchenko FC Midtjylland 5 9. 10. 15. 16. og 27.
Mustapha Bundu AGF 5 6. 9. 11. 19. og 28.
Rasmus Minor Petersen Hobro IK 5 1. 4. 6. 9. og 29.
Karl-Johan Johnsson FC København 5 17., 18. 22. 27. og 29.
Casper Højer Nielsen AGF 5 7. 22. 27. 29. og 31.
Bashkim Kadrii OB 4 2. 9. 11. og 15.
Joel Andersson FC Midtjylland 4 8. 12. 15. og 18.
Rezan Corlu Lyngby BK 4 12. 17. 18. og 19.
Saba Lobjanidze Randers FC 4 3. 8. 10. og 20.
André Rømer Randers FC 4 4. 11. 15. og 20.
Mads Døhr Thychosen FC Nordsjælland 4 6. 9. 17. og 21.
Lasse Fosgaard Lyngby BK 4 4. 7., 10. og 22.
Erik Marxen Randers FC 4 11. 12., 18. og 22.
Kasper Kusk AaB 4 3. 14. 21. og 24
Rafael Romo Silkeborg IF 4 12. 13. 15. og 26.
Bror Blume AGF 4 7. 16. 20. og 26.
Michael Lumb AC Horsens 4 2. 4. 24. og 28.
Andreas Maxsø Brøndby IF 4 13. 21. 28. og 29.
Hallur Hansson AC Horsens 4 4. 25. 26. og 30.
Alexander Ludwig AC Horsens 4 24. 25. 30. og 31.
Paulinho FC Midtjylland 4 21. 23. 30. og 32.
Marvin Schwäbe Brøndby IF 4 23. 25. 30. og 32.
Ronnie Schwartz Silkeborg IF 3 6., 13. og 22.
Isaac Atanga FC Nordsjælland 3 2. 10. og 13.
Sebastian Mielitz SønderjysKE 3 7. 8. og 16.
Evander FC Midtjylland 3 2. 15. og 16.
Viktor Fischer FC København 3 2. 14. og 18.
Victor Nelsson FC København 3 3. 4. og 19.
Oliver Christensen OB 3 5. 11. og 20.
Alexander Munksgaard AGF 3 16., 20. og 25
Pierre Bengtsson FC København 3 19., 20. og 25.
Ryan Johnson Laursen OB 3 7. 19. og 26.
Louka Prip AC Horsens 3 15. 20. og 26.
Frank Onyeka FC Midtjylland 3 19. 21. og 26.
Mads Emil Madsen Silkeborg IF 3 14. 22. og 27.
Josip Radosevic Brøndby IF 3 9. 12. og 28.
Thomas Mikkelsen Lyngby Boldklub 3 14. 19. og 28.
Mohamed Daramy FC København 3 23. 25 og 28.
Edgar Babayan Hobro IK 3 5. 9. og 30.
Sory Kaba FC Midtjylland 3 16. 17. og 30.
Patrick Olsen AaB 3 3. 7. og 31.
Frederik Børsting AaB 3 5. 17. og 32.
Mart Lieder SønderjyskE 2 3. og 6.
Frederik Gytkjær Lyngby BK 2 1. og 4.
Jesper Rask Hobro IK 2 2. og 10.
Oliver Lund OB 2 2. og 11.
Gustav Marcussen Lyngby BK 2 10. og 11.
Kristoffer Pallesen AaB 2 2. og 13.
Malte Kiilerich AC Horsens 2 2. og 13
Carlos Zeca FC København 2 11. og 13.
Dame N'Doye FC København 2 1. og 14.
Sotirios Papagiannopoulos FC København 2 7. og 15.
Jacob Barrett Laursen OB 2 3. og 15.
Patrick Da Silva Lyngby Boldklub 2 14. og 16.
Christian "Greko" Jakobsen SønderjyskE 2 1. og 17.
Jakob Ahlmann AaB 2 12. og 17.
Mikkel Kallesøe Randers FC 2 15. og 18.
Pieros Sotiriou FC København 2 7. og 20.
Rodolph Austin Esbjerg fB 2 14. og 21.
Vito Hammershøy-Mistrati Randers FC 2 16. og 23.
Mikkel Rygaard FC Nordsjælland 2 22. og 23.
Patrick Kristensen AaB 2 5. og 24.
Jesper Hansen FC Midtjylland 2 4. og 24.
Bjarke Jacobsen AC Horsens 2 18. og 24.
Ayo Okosun AC Horsens 2 18. og 24.
Anders K. Jacobsen SønderjyskE 2 21. og 25.
Simon Jakobsen Hobro IK 2 23. og 25.
Jeppe Tverskov OB 2 14. og 26.
Patrick Mortensen AGF 2 15. og 26.
Jens Lys-Cajuste FC Midtjylland 2 3. og 27.
Alexander Bah SønderjyskE 2 21. og 27.
Junior Brumado Silkeborg IF 2 24. og 27.
Kamaldeen Sulemana FC Nordsjælland 2 25. og 27.
Jakob Ankersen AGF 2 7. og 28.
Troels Kløve OB 2 1. og 28.
Jon Dagur Thorsteinsson AGF 2 4. og 29.
Mohammed Kudus FC Nordsjælland 2 20. og 29.
Lasse Vigen Christensen Brøndby IF 2 21. og 29.
Iver Fossum AaB 2 8. og 30.
Björn Kopplin Randers FC 2 9. og 31.
Frederik Tingager AGF 2 28. og 31.
Rafal Kurzawa Esbjerg fB 2 29. og 31.
Anders Dreyer FC Midtjylland 2 22. og 32.
Andreas Bruus Brøndby IF 2 30. og 32.
Rasmus Thelander AaB 2 30. og 32.
Nicolai Larsen FC Nordsjælland 1 6.
Markus Halsti Esbjerg fB 1 6.
Jesper Lauridsen Esbjerg fB 1 6.
Zach Duncan AGF 1 6.
Karlo Bartolec FC København 1 5.
Anton Skipper Brøndby IF 1 5.
Abu Francis FC Nordsjælland 1 5.
Jonas Wind FC København 1 5.
Mathias Kristensen Esbjerg fB 1 4.
Marvin Egho Randers FC 1 4.
Michael Lansing AC Horsens 1 3.
Sivert Heltne Nilsen AC Horsens 1 3.
Mads Albæk SønderjyskE 1 3.
Nicolai Brock-Madsen AC Horsens 1 2.
Sten Grytebust FC København 1 1.
Mads Aaquist FC Nordsjælland 1 1.
Paulus Arajuuri Brøndby IF 1 1.
Mathias Rasmussen FC Nordsjælland 1 1.
Simon Tibbling Brøndby IF 1 1.
Jores Okore AaB 1 8.
Nikolas Dyhr FC Midtjylland 1 8.
Tim Sparv FC Midtjylland 1 8.
Magnus Christensen AaB 1 8.
Pål Alexander Kirkevold Hobro IK 1 8.
Aleksandar Jovanovic AGF 1 9.
Janus Drachmann OB 1 9.
Daniel Anyembe Esbjerg fB 1 10.
Marc Dal Hende FC Midtjylland 1 10.
Jacob "Lungi" Sørensen Esbjerg fB 1 10.
Mustafa Amini AGF 1 10.
Svenn Crone Silkeborg IF 1 11.
Patrick Banggaard SønderjyskE 1 11.
Kevin Conboy Randers FC 1 11.
Simon Piesinger Randers FC 1 12.
Mads Frøkjær OB 1 12.
Simon Hedlund Brøndby IF 1 12.
Anthony Jung Brøndby IF 1 13.
Kevin Mensah Brøndby IF 1 14.
Sander Svendsen OB 1 14.
Samuel Mraz Brøndby IF 1 16.
Sebastian Hausner AGF 1 17.
Anel Ahmedhodzic Hobro IK 1 18.
Emiliano Marcondes FC Midtjylland 1 18.
Jeppe Okkels Silkeborg IF 1 19.
Artem Dovbyk SønderjyskE 1 19.
Frederik Winther Lyngby Boldklub 1 20.
Vito Mannone Esbjerg fB 1 21.
Pascal Gregor Lyngby Boldklub 1 22.
Tom van Weert AaB 1 22.
Johnny Thomsen Randers FC 1 23.
Frederik Alves Ibsen Silkeborg IF 1 23.
Michael Santos FC København 1 23.
Pep Biel FC København 1 25.
Magnus Kofod Andersen FC Nordsjælland 1 25.
Joao Pereira SønderjyskE 1 26.
Mathias Hebo Rasmussen Lyngby Boldklub 1 26.
Jens Stage FC København 1 27.
Guillermo Varela FC København 1 28.
Emil Riis Jakobsen Randers FC 1 28.
Oliver Villadsen FC Nordsjælland 1 29.
Max Fenger OB 1 29.
Nicolas Madsen FC Midtjylland 1 30.
Jonas Thorsen AC Horsens 1 30.
Matej Delac AC Horsens 1 31.
Tosin Kehinde Randers FC 1 31.
Robert Kakeeto AaB 1 31.
Nicolai Poulsen AGF 1 31.
Nicolai Vallys Silkeborg IF 1 31.
Filip Panjeskovic Lyngby Boldklub 1 32.
Jeppe Kjær AC Horsens 1 32.
Mikael Uhre Brøndby IF 1 32.
Emil Holten Silkeborg IF 1 32.

Antallet af udvælgelser fordelt på klubber:

Klub Antal gange
FC Midtjylland 45
AGF 35
Brøndby IF 34
FC København 32
AaB 30
AC Horsens 27
FC Nordsjælland 26
Randers FC 25
OB 22
Lyngby BK 21
Silkeborg IF 16
SønderjyskE 15
Hobro IK 14
Esbjerg fB 10

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC Nordsjælland - AaB

AaB kan vinde for fjerde gang i træk i Superligaen, og de møder et groggy FC Nordsjælland-mandskab. Nordjyderne har revanche til gode efter 0-4-nederlaget mod Farum-klubben i fjor.