• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Superligaens bedste: Brøndby og FCM deler førstepladsen

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2019/20.

Af Kenneth Jensen

16. spillerunde i Superligaen er overstået, og det er tid til at gøre regnskab. Tipsbladet.dk kårer sæsonen igennem Rundens Hold og holder regnskab med både spillerne og klubberne.

Lucas Andersen og Dominik Kaiser topper fortsat den individuelle liste, men gruppen af forfølgere er efterhånden lang og tæller blandt andre Erik Sviatchenko i kølvandet på 16. runde. 

På holdlisten er Brøndby IF og FC Midtjylland nu på en del førsteplads, og det skyldes et kæmpe hop af ulvene, der med fem udtagende spillere tager noget af et kvantespring. 

Her følger en oversigt over de spillere, der er blevet valgt til Rundens Hold:

Spiller Klub Antal gange Runder
Lucas Andersen AaB 5 5. 6. 7. 8. og 12.
Dominik Kaiser Brøndby IF 5 1. 2. 6. 13. og 14.
Rasmus Minor Petersen Hobro IK 4 1. 4. 6. og 9.
Niklas Backman AGF 4 5. 7. 8. og 10.
Kamil Wilczek Brøndby IF 4 3. 5. 12.og 13.
Bashkim Kadrii OB 4 2. 9. 11. og 15.
Erik Sviatchenko FC Midtjylland 4 9. 10. 15. og 16.
Lasse Fosgaard Lyngby BK 3 4. 7. og 10.
Saba Lobjanidze Randers FC 3 3. 8. og 10.
Mustapha Bundu AGF 3 6. 9. og 11.
Isaac Atanga FC Nordsjælland 3 2. 10. og 13.
André Rømer Randers FC 3 4. 11. og 15.
Joel Andersson FC Midtjylland 3 8. 12. og 15.
Rafael Romo Silkeborg IF 3 12. 13. og 15.
Sebastian Mielitz SønderjysKE 3 7. 8. og 16.
Evander FC Midtjylland 3 2. 15. og 16.
Patrick Olsen AaB 2 3. og 7.
Mart Lieder SønderjyskE 2 3. og 6.
Victor Nelsson FC København 2 3. og 4.
Michael Lumb AC Horsens 2 2. og 4.
Frederik Gytkjær Lyngby BK 2 1. og 4.
Mads Døhr Thychosen FC Nordsjælland 2 6. og 9.
Edgar Babayan Hobro IK 2 5. og 9.
Jesper Rask Hobro IK 2 2. og 10.
Oliver Christensen OB 2 5. og 11.
Oliver Lund OB 2 2. og 11.
Gustav Marcussen Lyngby BK 2 10. og 11.
Josip Radosevic Brøndby IF 2 9. og 12.
Erik Marxen Randers FC 2 11. og 12.
Ronnie Schwartz Silkeborg IF 2 6. og 13
Kristoffer Pallesen AaB 2 2. og 13.
Malte Kiilerich AC Horsens 2 2. og 13
Carlos Zeca FC København 2 11. og 13.
Kasper Kusk AaB 2 3. og 14.
Viktor Fischer FC København 2 2. og 14.
Dame N'Doye FC København 2 1. og 14.
Sotirios Papagiannopoulos FC København 2 7. og 15.
Jacob Barrett Laursen OB 2 3. og 15.
Bror Blume AGF 2 7. og 16.
Awer Mabil FC Midtjylland 2 9. og 16.
Patrick Da Silva Lyngby Boldklub 2 14. og 16.
Ryan Johnson Laursen OB 1 7.
Casper Højer Nielsen AGF 1 7.
Jakob Ankersen AGF 1 7.
Pieros Sotiriou FC København 1 7.
Nicolai Larsen FC Nordsjælland 1 6.
Markus Halsti Esbjerg fB 1 6.
Jesper Lauridsen Esbjerg fB 1 6.
Zach Duncan AGF 1 6.
Karlo Bartolec FC København 1 5.
Anton Skipper Brøndby IF 1 5.
Patrick Kristensen AaB 1 5.
Frederik Børsting AaB 1 5.
Abu Francis FC Nordsjælland 1 5.
Jonas Wind FC København 1 5.
Jesper Hansen FC Midtjylland 1 4.
Mathias Kristensen Esbjerg fB 1 4.
Hallur Hansson AC Horsens 1 4.
Jon Dagur Thorsteinsson AGF 1 4.
Marvin Egho Randers FC 1 4.
Michael Lansing AC Horsens 1 3.
Jens Lys-Cajuste FC Midtjylland 1 3.
Sivert Heltne Nilsen AC Horsens 1 3.
Mads Albæk SønderjyskE 1 3.
Nicolai Brock-Madsen AC Horsens 1 2.
Sten Grytebust FC København 1 1.
Mads Aaquist FC Nordsjælland 1 1.
Paulus Arajuuri Brøndby IF 1 1.
Mathias Rasmussen FC Nordsjælland 1 1.
Christian "Greko" Jakobsen SønderjyskE 1 1.
Troels Kløve OB 1 1.
Simon Tibbling Brøndby IF 1 1.
Jores Okore AaB 1 8.
Nikolas Dyhr FC Midtjylland 1 8.
Iver Fossum AaB 1 8.
Tim Sparv FC Midtjylland 1 8.
Magnus Christensen AaB 1 8.
Pål Alexander Kirkevold Hobro IK 1 8.
Aleksandar Jovanovic AGF 1 9.
Björn Kopplin Randers FC 1 9.
Janus Drachmann OB 1 9.
Daniel Anyembe Esbjerg fB 1 10.
Marc Dal Hende FC Midtjylland 1 10.
Jacob "Lung" Sørensen Esbjerg fB 1 10.
Mustafa Amini AGF 1 10.
Svenn Crone Silkeborg IF 1 11.
Patrick Banggaard SønderjyskE 1 11.
Kevin Conboy Randers FC 1 11.
Simon Piesinger Randers FC 1 12.
Jakob Ahlmann AaB 1 12.
Rezan Corlu Lyngby BK 1 12.
Mads Frøkjær OB 1 12.
Simon Hedlund Brøndby IF 1 12.
Mikkel Damsgaard FC Nordsjælland 1 13.
Anthony Jung Brøndby IF 1 13.
Andreas Maxsø Brøndby IF 1 13.
Thomas Mikkelsen Lyngby Boldklub 1 14.
Kevin Mensah Brøndby IF 1 14.
Rodolph Austin Esbjerg fB 1 14.
Jeppe Tverskov OB 1 14.
Mads Emil Madsen Silkeborg IF 1 14.
Sander Svendsen OB 1 14.
Louka Prip AC Horsens 1 15.
Mikkel Kallesøe Randers FC 1 15.
Patrick Mortensen AGF 1 15.
Alexander Munksgaard AGF 1 16.
Alexander Scholz FC Midtjylland 1 16.
Vito Hammershøy-Mistrati Randers FC 1 16.
Sory Kaba FC Midtjylland 1 16.
Samuel Mraz Brøndby IF 1 16.

Antallet af udvælgelser fordelt på klubber:

Klub Antal gange
Brøndby IF 19
FC Midtjylland 19
AaB 17
AGF 17
OB 16
FC København 14
Randers FC 14
Lyngby BK 11
FC Nordsjælland 10
Hobro IK 9
AC Horsens 9
SønderjyskE 8
Silkeborg IF 7
Esbjerg fB 6

Superliga

Optakt: Silkeborg IF - Esbjerg fB

Bundgyser fra Silkeborg, hvor ingen af de to rigtigt har råd til at tabe, og hvor hjemmeholdet har desperat brug for ...

Optakt: AaB - AC Horsens

AC Horsens har ikke vundet i de seneste seks udekampe i Superligaen men møder et AaB-hold, der har topscoreren skadet...

Mere Superliga

Fokus