Mads Davidsen afslører: Sagde nej til stort trænertilbud
2016-01-24 12:45
Foto: Martin Davidsen/tipsbladet.dk

Transferen af Victor Valdes har ikke vakt stor glæde hos alle Standard Liege-spillere.

Den tidligere spanske topkeeper Victor Valdes har ikke fået meget spilletid de seneste to år, hvor han har været på kontrakt i Manchester United, og forholdet mellem ham, klubben og fansene må anses for at være yderst anstrengt. 

Derfor var det formentlig en forløsning for alle parter, da han for nyligt underskrev en lejeaftale med belgiske Standard Liege. 

Transferen af et så stort navn må tænkes at have vakt glæde og jubel hos de belgiske mandskab, som nok, taget klubbens størrelse i betragtning, ikke havde forventet, at de kunne tiltrække spillere af den kaliber. 

Der er derimod ikke alle der er lige begejstrede for signingen af den tidligere Europa- og Verdensmester. En af klubbens profiler, kantspilleren Mathieu Dossevi, har sågar været ude og kritisere handlen offentligt. 

- Personligt, er jeg splittet, fortæller han til RTL Sports. 

- Naturligvis er han (Victor Valdes, red.) en god spiller, en stor spiller, men at hente ham til klubben var ikke, hvad vi mest behøvede. Guillaume (Hubert, klubbens normale førstevalg på keeperposten, red.) er en god spiller for os i øjeblikket, så hvorfor erstatte ham? Han har vist alle hans kvaliteter i de seneste uger. Vi har muligheden for at kvalificere os til finalen i den beligske pokalturnering på grund af ham. 

Victor Valdes har i forbindelse med klubskiftet også fået en dansk holdkammerat i form af Alexander Scholz. 

SENESTE NYT...
OP | NED