• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Oliver Okstrøm

Legendarisk Barcelona-præsident død

Legendarisk Barcelona-præsident død
Foto: Getty Images

Josep Lluis Nuñez var præsident i FC Barcelona i en gylden periode fra 1978 til 2000. Han blev 87 år.

Af Oliver Okstrøm

Når man nævner Barcelona, så tænker de fleste nok på Messi - og hvis de er lidt ældre, så kan man måske finde på at sige Michael Laudrup, Romario og Johan Cruyff. Men meget af den succes, som den catalanske storklub har opnået skyldes også de personer, som har ledet klubben. 

Her var det særligt Josep Lluis Nuñez i sin rolle som klubpræsident, der stod for mange af de afgørende træk. Han er afgået ved døden. Det melder Barcelona på klubbens officielle hjemmeside.

Nuñez begyndte sin præsidentperiode i klubben tilbage i maj 1978, og han sad på posten frem til 2000, som gør ham til den person, som har siddet på tronen i klubben længst tid i hele dens historie. Det var desuden første demokratisk valgte præsident efter den spanske diktator Franco døde.

I Barcelona har man derfor også valgt at erklære fire dages sorgperiode, hvor man vil flage på halvt.

Perioden med Nuñez som præsident havde et klart højdepunkt i 1992, hvor klubben vandt Champions League for første gang. Derudover stod for han at Camp Nou fik en ordentlig opdatering og Mini Estadi blev bygget.

Endelig var det ham, der satte gang i klubbens ungdomsakademi La Masia, som spillere som Messi, Xavi, Iniesta og mange flere topspillere er gået igennem. Dengang pegede han på, at Barcelonas fremtid handlede om at udvikle talenter.

Superliga

Mere Superliga

Fokus