• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

5. december: Rasmus Würtz-salg var Lynge Jakobsens bedste handel

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Bag dagens låge i tipsbladet.dk's julekalender gemmer sig AaB og Lynge Jakobsens fortælling om en knægt, der aldrig var noget bøvl med.

Af Ole Hoffskov

Julen nærmer sig med hastige skridt, og samtidig er et årti ved at gå på hæld.

Det har tipsbladet.dk valgt at markere i form af et historisk tilbageblik på de seneste 10 år og de klubber, der har været i Superligaen - fortalt med udgangspunkt i en spiller, der har sat et stort aftryk i perioden. Det behøver ikke være den bedste spiller, det største salgsobjekt eller driblekongen. Det kan også være en spiller, der forandrede historiens gang eller klubbens kultur.

Til at hjælpe har vi allieret os med en person, som har et indgående kendskab til klubben.

5. december byder på et blik på AaB i samarbejde med klubbens mangeårige sportsdirektør og nuværende bestyrelsesmedlem Lynge Jakobsen.

Lynge Jakobsen har peget på Rasmus Würtz.

Lynge Jakobsen er på vej til mekanikeren, da han ringer tilbage. Hans sidespejl er gået i stykker, og det kan - som han selv formulerer det - godt være lidt træls at køre rundt med. Egentlig var Lynge Jakobsen i tvivl, om han overhovedet skulle ringe tilbage, da tipsbladet.dk spurgte, om han ville deltage i nærværende julekalender.

- Jeg udtaler mig jo ikke rigtig om noget mere. Ikke engang Formel 1, lød det fra den mangeårige sportsdirektør i AaB, inden han til sidst besluttede sig for alligevel at sige ja.

Lynge Jakobsen vil nemlig gerne fortælle om Rasmus Würtz.

Nu fodboldpensionerede Rasmus Würtz har spillet 487 kampe for AaB, og han behøver næppe nogen nærmere præsentation - heller ikke blandt danske dommere, der i årenes løb stangede 102 gule kort ud til AaB's midtbanespiller. Der er med afstand mere end nogen anden i Superligaens historie. 

Rasmus Würtz er en værdsat person i hele AaB, og det gælder altså også hos hans tidligere chef.

- Det er en spiller, som har en stor rolle i historien om AaB, når man ser tilbage på det seneste årti, og det har du jo bedt mig om at begrænse mig til, og derfor har jeg valgt Rasmus lige foran ”Augo” og Kasper Risgård. Ellers havde jeg nok taget Torben Boye, siger Lynge Jakobsen med henvisning til den eneste spiller, der står noteret for flere AaB-kampe end Rasmus Würtz.

Midtbanespilleren kom til AaB i 2002, og det var Lynge Jakobsen selv, der havde hørt om en meget talentfuld spiller nede i det midtjyske.

- Jeg hentede ham selv i Skive. Vi fik nys om, at klubben havde en ungdomsspiller på førsteholdet, og det, syntes vi, var interessant. Jeg snakkede med Skive, og jeg snakkede meget med Rasmus' forældre. Det er ordentlige mennesker, må jeg sige. De ville de bedste for deres søn, og vi blev enige om, at han spillede sæsonen færdig i Skive, før vi fik ham til AaB, fortæller Lynge Jakobsen.

Da Rasmus Würtz stemplede ind på AaB's centrale midtbane skulle det altså vise sig, at han - bortset fra en lille afstikker - mere eller mindre blev hængende i 17 år. Undervejs nåede han at vinde et dansk mesterskab og en pokaltitel.

Det var dog i lige så høj grad hans måde at være på udenfor kridtstregerne, som Lynge Jakobsen faldt for.

- Jeg har arbejdet sammen med Rasmus i rigtig, rigtig mange år, og han har aldrig nogensinde givet anledning til problemer. Han har været en god mand for klubben, en fighter inde på banen, og det, jeg vil kalde en rigtig god dreng, siger Lynge Jakobsen og fortsætter:

- Vi har aldrig nogensinde hævet stemmen over for hinanden, og vi har dæleme snakket sammen mange gange. Du ville sikkert gerne have, jeg kunne fortælle om en masse drama, men det har altid været dejligt ukompliceret med Rasmus.

Helt ukomplicerede var Rasmus Würtz' tacklinger dog ikke altid inde på banen. 

- Ja, han fik da godt nok nogle gule kort engang imellem, men det kan jeg ikke tilskrive, at han var en aggressiv fætter. Han var dynamoen på vores midtbane og så sker det jo, at man får et gult kort. 

Skiftet til FC København
Selv om man forbinder Rasmus Würtz med den stribede AaB-trøje, nåede midtbanespilleren også en afstikker til FC København. Det var i 2007, da Würtz kun havde et halvt år tilbage af sin kontrakt med AaB.

Dengang for mere end 10 år siden gik rygterne på, at AaB fik syv millioner kroner for Rasmus Würtz. Det nøjagtige tal vil Lynge Jakobsen ikke ud med, men han vil gerne medgive, at det ikke var helt skidt beløb, det blev til, og så kan man ellers selv gruble over, hvad det betyder på nordjysk.

- Jeg vil gerne kalde det for den bedste handel i min tid som sportsdirektør i AaB, fastslår Lynge Jakobsen.

Opholdet i FC København blev en skuffelse for Rasmus Würtz, der godt nok vandt både et mesterskab og en pokaltitel, men ikke havde personlig succes på holdet. Efter 33 kampe og et lejeophold i Vejle Boldklub var det slut.

- Jeg er rigtig glad for, at han fik mulighed for at prøve noget andet, og det blev så FC København, selv om det ikke gik så godt. Jeg tror, Rasmus havde sigtet mod udlandet, men der var ikke så mange muligheder, siger Lynge Jakobsen og tilføjer:

- Vi havde store forventninger til det ophold, og det samme havde FCK, og vi var da også skuffede, da det ikke gik. Og alligevel var vi også lidt glade, for det betød jo, at jeg kunne hente Rasmus hjem til AaB igen. Det pyntede gevaldigt på vores hold, da han kom tilbage. 

Rasmus Würtz blev AaB-spiller igen i 2009, og det er i det hele taget en rigtig AaB-ting, at spillerne vender tilbage til klubben efter ophold andre steder. Rasmus Würtz gjorde det, og spillere som Kasper Risgård, Kasper Kusk, Lucas Andersen, Rasmus Thelander og Thomas Enevoldsen har gjort det samme. 

Lynge Jakobsen tror ikke, det er tilfældigt, at AaB år efter år har haft held med at lokke tidligere spillere tilbage.

- Vi skilles næsten altid med vores spillere på en ordentlig måde. Betyder det, at vi er bedre mennesker? Næh, det tror jeg ikke, men vi forsøger i hvert fald at være ordentlige. Det var en linje, jeg gerne ville stå for, men nu skal jeg heller ikke gøre mig sødere, end jeg var, for i sidste ende handlede det om, hvorvidt de kunne spille fodbold.

- Jeg havde ikke taget Rasmus Würtz tilbage dengang, hvis han ikke kunne gøre en forskel på banen, slutter Lynge Jakobsen.

Det kunne Rasmus Würtz helt indtil sit karrierestop i sommer, og nu er AaB-legenden en del af trænerstaben i den nordjyske Superliga-klub.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020