• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Esbjerg forlænger med ung back-komet

Daniel Anyembe har etableret sig som førstevalg på højre back i Esbjerg fB i denne sæson og er nu blevet belønnet med en kontraktforlængelse til 2022.

Af Anders Dehn

Når Esbjerg fB spiller, kan man som regel opleve en håndfuld af klubbens egne talenter udfolde sig. Én af dem er Daniel Anymbe, der har etableret sig som det nye førstevalg på højre back fra denne sæsons start, og nu har han fået en håndgribelig belønning.

Anyembe og EfB har forlænget samarbejdet, så den nye kontrakt udløber i sommeren 2022. Ifølge klubbens pressemeddelelse har cheftræner John Lammers været imponeret over sin 20-årige back, og han glæder sig da også over at få papir på Anyembe de næste fire år.

Læs også: Esbjerg lejer ung stopper i FC Midtjylland

- Vi er glade for at kunne forlænge med en så talentfuld spiller, som Anyembe. Han er Esbjerg-dreng og har en stor karriere foran sig, men det kræver selvfølgelig, at han fortsat udvikler sig. ’Bolt’ kan nå rigtig langt og vi tror på ham, hvilket er grunden til forlængelsen. Han har gjort det godt, og vi har store forventninger til ham, siger John Lammers.

I denne sæson har Daniel Anyembe henvist Nikolaj Hagelskjær, som ellers bar anførerbindet i sidste sæson, til bænken, og han glæder sig selvsagt også over forlængelsen.

- Det er selvfølgeligt dejligt, at klubben tror på mig og kan se et potentiale i mig. Jeg synes, jeg har været i en god udvikling, men jeg føler stadig, at jeg har en masse at bevise og bygge videre på. Jeg er glad for den her mulighed, som klubben har givet mig, og jeg glæder mig til at repræsentere Esbjerg-trøjen de næste fire år, siger han.

Den gamle aftale stod til at udløbe i sommeren 2020. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus