• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Mismodige Silkeborg-fans har fået nok: Vi er til grin

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Silkeborg-fans er bestemt ikke tilfredse med klubbens start på Superliga-sæsonen.

Af Kenneth Jensen

0-3.

For niende gang i denne sæson gik Silkeborg IF fra banen i Superligaen uden at vinde. Som det eneste hold i denne sæson har oprykkerne sin første sejr til gode. Klubben har i alle ni kampe lukket mindst to scoringer ind, og der er ikke meget, der tyder på, at mandskabet i en sæson med tre nedrykkere også er at finde i Superligaen om et år.

Det er langt fra første gang, at SIF er rykket op for at rykke ned igen. Det er sket flere gange, og det er noget, der efterhånden frusterer fans af holdet fra Søhøjlandet. 

Så meget kan man konstatere ved at læse med på klubbens Facebook-side.

Læs også:Tyve stjal fra biler, mens Silkeborg fik bank af OB

- Ved snart ikke, hvad jeg skal sige. Vi møder troligt op på stadion hver gang og tænker, "nu skal det være". Og så får man sådan en mavepuster. Man føler sig til grin. Man kommer for at se sit hold kæmpe. Men ved ikke engang, hvad det var, jeg så til aften. Andet, end jeg igen sidder med en både en øv-følelse og en følelse af: jamen, jeg vidste jo godt, det ville ske. Tag jer nu sammen. I, ledelsen, må sgu tage noget ansvar. Ja, I siger, vi skal komme på stadion. Vi kommer på stadion. Men der er sgu ikke meget at komme efter. Der skal snart mere end musik til, for at I kan få folk afsted. I er nødt til at tage fansene alvorligt. Vi skreg på forstærkninger. Ved ikke, hvad vi har fået. Ud fra kampen i dag. En god målmand. Men det er så det. Kom nu i gang, skriver Margrethe Schultz Møllegaard til et opslag, som SIF har lagt ud på Facebook efter kampen:

- Vi er til grin - og det har vi sådan set været længe. Og ingen på ledelsesgangen tager det alvorligt. Det er det mest sørgelige og uhyggelige af det hele. At ledelsen i så mange år har fået lov til at fastholde klubben i en kultur, der bygger på økonomisk at gå så meget med livrem og seler, at det sportslige setup er pinligt at se på. Flot økonomisk arbejde, men hvo intet vover, intet vinder. Og det er så det, vi endnu engang er ved at betale prisen for. Vi kommer jo ingen vegne som klub. Og ingen siger noget. Ingen siger, at det er for dårligt. Ingen taler med store bogstaver. For vi er jo bare Silkeborg. Vi er vant til at være til grin i Fodbolddanmark, skriver Jesper Frølund.

- Lignede en let træningsøvelse for OB. Et Silkeborg-hold, der prøver at stå kompakt, men alligevel bliver udspillet på egen banehalvdel, er et nyt lavpunkt blandt mange. De fleste spillere er lysår fra Superliga-niveau. Ligesom den sportslige ledelse. Håbløs sammensætning af truppen, skriver Peter Rasmussen.

Du kan selv se nogle af de mange reaktioner efter Silkeborgs nederlag til OB - herunder er en indlejring af et opslag, SIF har lavet på Facebook.

Læs også:Frisparksmål kom ikke bag på Kadrii: Sad der allerede i opvarmningen


Ambitionerne har ellers været der for SIF - i hvert fald udadtil. Der er stolt blevet fortalt om udvikling af Robert Skov og Kasper Dolberg, der begge er blevet solgt for store summer denne sommer, og som SIF har scoret en klækkelig sum på i forhold til videresalg. Men at tro, at den næste milliondyre landsholdsspiller bare lige er at hive op i den midtjyske førsteholdstrup, er at tage håbet om egenudvikling for langt.

Klubben lader til - som fans ganske rigtigt påpeger - at være lysår fra Superliga-niveau. 24 gange har klubben lukket mål ind i ni kampe. Det er ikke just sådan, man sikrer sig en ny sæson i Superligaen.

Hvis en klub som SIF skal overleve, skal den komplimentere gode talenter med gode indkøb, og lige nu ser SIF-truppen ikke ud til at have hverken det ene eller det andet.

Læs også:Se målene: Bashkim Kadrii og OB bankede Silkeborg

Læs også:Kent Nielsen afviser sejrspres og fyringstrussel: Er ikke pisket til at vinde

Læs også:Silkeborg-anfører blev kåret til man of the match: Det er pisse irriterende

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC Nordsjælland - AaB

AaB kan vinde for fjerde gang i træk i Superligaen, og de møder et groggy FC Nordsjælland-mandskab. Nordjyderne har revanche til gode efter 0-4-nederlaget mod Farum-klubben i fjor.