• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Superligaens bedste: Brøndby og AGF kæmper om tredjepladsen

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2018/19. Listen opdateres efter hver spillerunde.

Af Ole Hoffskov

35. spillerunde i Superligaen er overstået, og det er tid til at gøre regnskab. Tipsbladet.dk kårer sæsonen igennem Rundens Hold og holder regnskab med både spillerne og klubberne.

Superligaens bedste, Robert Skov, er stadig alene i spidsen, og der var ingen af de nærmeste konkurrenter, der rørte på sig. 

Læs også: Rundens Hold i Superligaen - 25. spillerunde

På klublisten tog Hobro IK et kvantespring frem: Holdet var allernederst før weekenden, men fire spillere på Rundens Hold betød, at Hobro overhalede tre andre klubber her forud for sidste ordinære spillerunde. Stillingen i toppen forblev uændret.

Her følger en oversigt over de spillere, der er blevet valgt til Rundens Hold:

Spiller Klub Antal gange Runder
Robert Skov FC København 12 2. 10. 12. 13. 14. 18. 19. 20. 21. 26. 29 og 32.
Dame N'Doye FC København 8 3. 8. 19. 27. 28. 30. 32. og 33.
Andreas Skov Olsen FC Nordsjælland 7 6. 9. 11. 18. 23. 24. og 28.
Lucas Andersen AaB 7 13. 15. 16. 18. 24. 26. og 31.
Carlos Zeca FC København 7 2. 5. 10. 20. 21. 30. og 31.
Peter Ankersen FC København 7 7. 8. 10., 13. 20. 24. og 33.
Awer Mabil FC Midtjylland 6 3. 7. 9., 12 14. og 16.
Johan Larsson Brøndby IF 6 1. 3., 12. 14. 17. og 19.
Jacob Barrett Laursen OB 5 7. 10. 16. 24. og 26.
Viktor Fischer FC København 5 3, 5. 8. 10. og 29.
Paul Onuachu FC Midtjylland 5 12. 13. 22. 23. og 32.
Rasmus Falk FC København 5 4. 15. 18. 22. og 33.
Jeppe Højbjerg Esbjerg fB 5 7. 9. 15. 32. og 33.
Stefan Gartenmann SønderjyskE 5 6. 8. 27. 32. og 33.
Jonas Bager Randers FC 5 5. 15. 17., 27. og 35.
Evander FC Midtjylland 4 16. 22. 24. og 25.
Tim Sparv FC Midtjylland 4 5. 11., 13. og 14.
Janus Drachmann OB 4 6. 11. 15. og 18.
Alexander Scholz FC Midtjylland 4 13. 16. 19. og 20.
Erik Marxen Randers FC 4 2. 4. 19. og 21.
Adrian Petre Esbjerg fB 4 2. 14. 20. og 22.
Victor Nelsson FC Nordsjælland 4 6. 9. 25. og 27.
Mads Greve Vejle Boldklub 4 1. 10. 29. og 30.
Tobias Sana AGF 4 8. 10. 21. og 31.
Marc Dal Hende FC Midtjylland 4 6., 11. 14. og 32.
Markus Halsti Esbjerg fB 4 6. 7. 13. og 32.
Nicolai Boilesen FC København 4 12. 15. 27. og 33.
Rodolph Austin Esbjerg fB 4 12. 14. 28. og 33.
Dominik Kaiser Brøndby IF 4 16. 26. 27. og 34.
Casper Højer Nielsen AGF 4 13. 18. 28. og 34.
Marvin Schwäbe Brøndby IF 4 2. 17. 31. og 34.
Mustapha Bundu AGF 4 4. 30. 32. og 34.
Michael Lumb AC Horsens 4 11. 19., 22. og 35.
Jesper Rask Hobro IK 4 5. 20., 24. og 35
Kamil Wilczek Brøndby IF 4 7. 25., 26. og 35.
Jores Okore AaB 3 2. 10. og 18.
Joel Andersson FC Midtjylland 3 9. 11. og 22
Kevin Conboy Randers FC 3 3. 21. og 25.
Mathias Rasmussen FC Nordsjælland 3 22. 23. og 25
Sten Grytebust OB 3 4. 25. og 30.
Denis Vavro FC København 3 15. 17. og 31.
Frederik Tingager AGF 3 21. 29. og 32.
Casper Nielsen OB 3 17. 25. og 33.
Gustav Wikheim FC Midtjylland 3 3. 13. og 34.
Marvin Egho Randers FC 3 17. 20. og 34.
Bashkim Kadrii OB 3 17., 33. og 35.
Erik Sviatchenko FC Midtjylland 2 8. og 9.
Rasmus Nicolaisen FC Midtjylland 2 7. og 11.
Julius Eskesen OB 2 6. og 7.
Nicolai Flø Vendsyssel FF 2 11. og 14.
Aleksandar Jovanovic AGF 2 1. og 6.
Mikkel Qvist AC Horsens 2 1. og 4.
Kasper Kusk AaB 2 1. og 4.
Søren Reese AC Horsens 2 1. og 11.
Mart Lieder SønderjyskE 2 9. og 15.
Nicolai Larsen FC Nordsjælland 2 3. og 16.
Kristoffer Pallesen AaB 2 2. og 16.
Jon Dagur Thorsteinsson Vendsyssel FF 2 11. og 17.
Benedikt Röcker Brøndby IF 2 16. og 18.
Jakob Poulsen FC Midtjylland 2 15. og 19.
Jesper Lauridsen Esbjerg fB 2 5. og 20.
Godsway Donyoh FC Nordsjælland 2 11. og 21.
Tobias Mølgaard Vejle Boldklub 2 15. og 21.
Mikkel Kallesøe Randers FC 2 16. og 21.
Jesper Hansen FC Midtjylland 2 19. og 21.
Oliver Abildgaard AaB 2 9. og 23.
Rasmus Minor Petersen Hobro IK 2 14. og 23.
Simon Hedlund Brøndby IF 2 21. og 23.
Kees Luijckx SønderjyskE 2 12. og 25.
Kasper Lunding AGF 2 23. og 25.
Edgar Babayan Hobro IK 2 4. og 26.
Sebastian Mielitz SønderjyskE 2 10. og 26.
Sander Fischer Vendsyssel FF 2 20. og 26.
Saba Lobjanidze Randers FC 2 19. og 27.
Mustafa Amini AGF 2 7. og 28.
Serhiy Hryn Vejle Boldklub 2 27. og 28.
Hany Mukhtar Brøndby IF 2 8. og 29.
Carlo Holse Esbjerg fB 2 24. og 29.
Alexander Juel Andersen Vendsyssel FF 2 28. of 29.
Kamil Grabara AGF 2 22. og 29.
Daniel Anyembe Esbjerg fB 2 5. og 30.
Joni Kauko Esbjerg fB 2 4. og 30.
Andreas Bjelland FC København 2 3. og 30.
Patrick Mortensen AGF 2 28. og 31.
Jens Stage AGF 2 7. og 33.
Mads Døhr Thychosen FC Midtjylland 2 5. og 34.
Mads Juel Andersen AC Horsens 2 22. og 34.
Troels Kløve OB 2 27. og 34.
Jacob Schoop Vejle Boldklub 2 29. og 34.
Emmanuel Sabbi Hobro IK 2 5. og 35.
Johnny Thomsen Randers FC 2 25. og 35.
Mikkel Mejlstrup Pedersen Hobro IK 1 9.
Simon Poulsen SønderjyskE 1 9.
Marcel Rømer SønderjyskE 1 9.
Óscar Whalley AGF 1 8.
Nikolai Laursen Brøndby IF 1 8.
Mathias Haarup Hobro IK 1 8.
Alexander Bah SønderjyskE 1 8.
Rune Frantsen AC Horsens 1 7.
Adama Guira AGF 1 6.
Emmanuel Oti Esbjerg fB 1 6.
Emil Riis Jakobsen Randers FC 1 6.
Nicolaj Thomsen FC København 1 5.
Bubacarr Sanneh FC Midtjylland 1 5.
Dino Mikanovic AGF 1 4.
Joel Kabongo Brøndby IF 1 4.
Kasper Fisker Brøndby IF 1 4.
Benjamin Hansen FC Nordsjælland 1 3.
Magnus Kofod Andersen FC Nordsjælland 1 3.
André Rømer Randers FC 1 3.
Mathias Jørgensen OB 1 2.
Christian "Greko" Jakobsen  SønderjyskE 1 2.
Viljormur Davidsen Vejle Boldklub 1 2.
Ylber Ramadani Vejle Boldklub 1 2.
Jonas Brix-Damborg Hobro IK 1 14.
Jonas Borring Hobro IK 1 14.
Bjarke Jacobsen AC Horsens 1 13.
Oliver Christensen OB 1 13.
Josip Radosevic Brøndby IF 1 12.
Jesse Joronen FC København 1 12.
Mikkel Rygaard FC Nordsjælland 1 12.
Quincy Antipas Hobro IK 1 12.
Jakob Ankersen AGF 1 10.
Tom van Weert AaB 1 10.
Ante Erceg Brøndby IF 1 1.
Arbnor Mucolli Vejle Boldklub 1 1.
Daniel Christensen Vendsyssel FF 1 1.
Moses Opondo Vendsyssel FF 1 1.
Sebastian Czajkowski Vendsyssel FF 1 1.
Melker Hallberg Vejle Boldklub 1 15.
Kasper Junker AC Horsens 1 16.
Pierre Bengtsson FC København 1 17.
Martin Spelmann AGF 1 17.
Hallur Hansson AC Horsens 1 17.
Patrik Carlgren Randers FC 1 18.
Karlo Bartolec FC Nordsjælland 1 18.
Simon Tibbling Brøndby IF 1 18.
Lasse Vigen Brøndby IF 1 19.
Oliver Drost AC Horsens 1 19.
Lasha Parunashvili Esbjerg fB 1 20.
Mads Aaquist Randers FC 1 20.
Niklas Backman AGF 1 22.
Mathias Kristensen Esbjerg fB 1 22.
Michael Tørnes Vendsyssel FF 1 23.
Jesper Bøge Hobro IK 1 23.
Kian Hansen FC Midtjylland 1 23.
Søren Henriksen Vendsyssel FF 1 23.
Jeppe Tverskov OB 1 24.
Marc Pedersen SønderjyskE 1 24.
Jens Jakob Thomasen OB 1 24.
Johan Absalonsen SønderjyskE 1 24.
Casper Nielsen OB 1 25.
Peter Christiansen SønderjyskE 1 25.
Patrick Kristensen AaB 1 26.
Manjrekar James FCMidtjylland 1 26.
Frank Onyeka FC Midtjylland 1 26.
Peter Vindahl Jensen FC Nordsjælland 1 27.
Pål Alexander Kirkevold Hobro IK 1 27.
Thomas Hagelskjær Vejle Boldklub 1 28.
Kevin Mensah Brøndby IF 1 28.
Vladen Yurchenko Vejle Boldklub 1 28.
Rafal Kurzawa FC Midtjylland 1 29.
Allan Sousa Vejle Boldklub 1 29.
Mads Pedersen FC Nordsjælland 1 30.
Mohammed Kudus FC Nordsjælland 1 30.
Alhaji Kamara Vendsyssel FF 1 30.
Jens Martin Gammelby Brøndby IF 1 31.
Thomas Juel-Nielsen SønderjyskE 1 31.
Lukas Klitten AaB 1 31.
Niki Zimling SønderjyskE 1 31.
Jonas Wind FC København 1 31.
Kasper Risgård AaB 1 32.
Marco Rojas SønderjyskE 1 32.
Oliver Lund OB 1 33.
Ramon Leeuwin OB 1 34.
Yaw Amankwah Hobro IK 1 35.
Jacob "Lungi" Sørensen Esbjerg fB 1 35.
Vito Hammershøy-Mistrati Hobro IK 1 35.
Adnane Tighadouini Esbjerg fB 1 35.

Antallet af udvælgelser fordelt på klubber:

Klub Antal gange
FC København 57
FC Midtjylland 48
AGF 33
Brøndby IF 33
Esbjerg fB 30
OB 28
FC Nordsjælland  25
Randers FC 25
SønderjyskE 21
AaB 20
Hobro IK 17
Vejle Boldklub 18
AC Horsens 16
Vendsyssel FF 14

Superliga

Mere Superliga

Fokus