Der er lagt op til klart mere tempo i AGF-spillet under klubbens nye træner, David Nielsen.

Endnu har der ikke været taktisk træning i AGF under klubbens nye træner David Nielsen, der blev præsenteret inden landskampspausen i kølvandet på fyringen af Glen Riddersholm. 

Men én ting ligger klart omkring det udtryk, den nye træner gerne vil have sit hold til at præstere. Der skal et helt anderledes tempo ind i spillet, og der skal spilles mere fodbold i stedet for at sparke mange lange bolde frem mod angrebet. 

Det har blandt andre svenske Tobias Sana noteret sig.   

- David Nielsen har sin egen filosofi. Det handler om, at vi skal spille meget via vores backs og på fløjene, og at vi skal spille i højt tempo. Så der er forskelle i forhold til det, som Glen Riddersholm og Lars Friis ville have. David Nielsen vil have, at vi skal spille frem for at sparke. Det er positivt, sige svenske Tobias Sana til jp.dk

Den svenske offensivspiller, der scorede sit første Superliga-mål, da AGF i seneste spillerunder vandt med 5-1 ude over FC Helsingør har endnu ikke fået et overblik over, hvor den nye træner ser ham brug bedst. Under Glen Riddersholm blev Tobias Sana både benyttet på kanten og skubbet længere frem på banen som en hængende angriber. 

AGF møder i kommende Superliga-runde Lyngby BK - David Nielsen tidligere klub - på Ceres Park. Kampen sættes i gang mandag klokken 19.00.

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO