• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Andreas Arp

Zorniger udtager Brøndby-trup til KMD Cup: Kaiser er med

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Alexander Zorniger har udtaget en trup bestående af 10 spillere til indendørsturneringen KMD Cup. Her er der både et par etablerede navne og et par af klubbens unge talenter i blandt. Og det bliver Zorniger selv, der står på sidelinjen i Aarhus.

Af Andreas Arp

Fredag går det løs i Aarhus, når den anden udgave af indendørsturneringen KMD Cup skydes i gang. 

Brøndby IF har også meldt deres ankomst, og nu har cheftræner Alexander Zorniger tilmed udtaget sin trup. Her er der en god portion velkendte Superliganavne som Mikael Uhre, Besar Halimi og ikke mindst Dominik Kaiser i blandt, mens der dog også er blevet plads til et par af klubbens unge spillere. 

Mest iøjnefaldende er det dog næsten, at Brøndby IF også meddeler på sin hjemmeside, at det bliver den tyske cheftræner selv, der kommer til at dirigere tropperne på halgulvets sidelinje i Smilets By.

Hele truppen kan ses nedenfor.

Brøndby IF's trup til 2019-udgaven af KMD Cup:
Casper Hauervig
Besar Halimi
Dominik Kaiser
Mikael Uhre
Josep Radosevic
Frederik Nørrestrand
Peter Bjur
Jesper Lindstrøm
Andreas Pyndt
Kasper Jørgensen

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.