• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Morten Jørgensen

Her er FC Københavns mulige modstandere i Europa League-gruppespillet

Hvem kan FC København trække i Europa League-gruppespillet? Her følger et overblik.

Af Morten Jørgensen

Torsdag aften kvalificerede FC København sig til gruppespillet i Europa League ved at besejre Atalanta efter straffesparkskonkurrence. Da FC Midtjylland og Brøndby samtidig tabte, er Ståle Solbakkens mandskab det eneste danske hold i gruppespillet.

Her kommer FC København til at stå ret godt, da klubben er havnet i andet seedningslag efter nogle fornuftige sæsoner i europæisk sammenhæng, og når der trækkes lod til gruppespillet senere i dag, vil klubben derfor ikke kunne løbe ind i klubber som Marseille, AC Milan og Fenerbahce.

Der kan dog stadig vente nogle store opgør i gruppespillet for FC København, da klubber som Sevilla, Chelsea, Lazio og Arsenal blandt andre kan ende med at blive trukket op fra bowlen i første seedningslag.

Samtidig er der også muligheder for, at FC København kan komme på korte udebaneture gruppespillet, hvor Bayer Leverkusen, Malmö FF og Rosenborg eksempelvis kan blive modstanderne fra første, tredje og fjerde seedningslag, men der kan også vente nogle lange ture for den danske klub i form af eksempelvis Besiktas, Qarabag og Vorskla Poltava.

Her er det samlede overblik over de fire seedningslag og dermed de klubber, som FC København kan møde, når der trækkes lod til gruppespillet fra klokken 13.00.

1. seedningslag:
Sevilla
Arsenal
Chelsea
Bayer Leverkusen
Dynamo Kiev
Besiktas
Red Bull Salzburg
Olympiakos
Villarreal
Anderlecht
Lazio

2. seedningslag:
Sporting CP
Lugogorets
FC København
Marseille
Celtic
PAOK
AC Milan
Genk
Fenerbahce
Krasnodar
Astana
Rapid Wien

3. seedningslag:
Real Betis
BATE Borisov
Qarabag
Dinamo Zagreb
RB Leipzig
Eintracht Frankfurt
Malmö FF
Spartak Moskva
Standard Liege
FC Zürich
Bordeaux
Rennes

4. seedningslag:
Apollon Limassol
Rsenborg
Vorskla Poltava
Slavia Prag
Akhisar Belediyespor
Jablonec
AEK Larnarca
Vidi
Rangers
F91 Dudelange
Spartak Trnava
Sarpsborg 08

Superliga

Mere Superliga

Fokus