• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Martin Davidsen

Næstved bekræfter fyringer: Klubfolk skal afløse Hemmingsen og Gaxe

Foto: Michael Hemmingsen/Getty Images

Næstved-ejer Alexander Quaye siger til avisen Sjællandske, at man ønsker folk med grønne hjerter på trænerposten og i direktørstolen.

Af Martin Davidsen

1. divisionsklubben Næstved Boldklub bekræfter nu, at klubben skal have ny træner og sportsdirektør. Søndag erfarede sn.dk, at træner Michael Hemmingsen og sportsdirektør Jacob 'Gaxe' Gregersen var blevet fyret i klubben, og nu slår klubbens ejer fast, at der skal skiftes ud på de to nøglepladser. 

I et interview med avisen Sjællandske (der også står bag sn.dk) siger klubejer Alexander Quaye, at man ønsker nyt blod på både trænerposten og i direktørstolen. Og det nye blod skal gerne være grønt som Næstveds klubfarve.

Læs også: Medie: Hemmingsen og Gaxe færdige i Næstved Boldklub

- Vi er på jagt efter folk, der bløder grønt, fordi de er så store klubfolk, at de vil klubben mere end noget andet, siger Alexander Quaye til Sjællandske mandag. 

Næstved er altså på udkig efter fodboldfolk, der har en tilknytning til Næstved Boldklub. Det fortæller Peter Nielsen, der som salgschef aktuelt er den højest placerede medarbejder i Næstved Boldklub. 

- Ejerne har gjort det meget klart, at de vil have lokale folk, der kender klubben og byen indgående til at lede Næstved Boldklub. Der skal være en kerne af folk, som kender klubben via mange års engagement, og det er en ting, som ejerne ikke vil gå på kompromis med, siger Peter Nielsen til Sjællandske. 

Jacob 'Gaxe' Gregersen udtaler sig kort i samme artikel, mens  Michael Hemmingsen endnu ikke har kommenteret fyringen.

Næstved Boldklub har endnu ikke meldt noget ud på klubbens officielle hjemmeside, hvor seneste nyhed er fra 23. maj og rummer en optakt til 1. divisionskampen mod Thisted. 

Næstved blev nummer fire i den næstbedste række i den netop overståede sæson. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus