En af sponsorerne i Silkeborg IF har både startet en indsamling og en auktion for at skrabe 500.000 kroner sammen, så klubben kan hente en angrebsforstærkning og rykke op i Superligaen.

Silkeborg IF må og skal rykke op i Superligaen i foråret. Med tre oprykningspladser i spil bliver chancerne formentlig aldrig større, men her i vinterpausen indtager Peter Sørensens mandskab "kun" en femteplads. 

I forsøget på at øge chancerne for at rykke op har en af klubbens sponsorer gjort sig mere end almindeligt umage med hente en forstærkning til Søhøjlandet. Først gik Oliver Zähringer fra Silkeborg Musik & Kultur Events i spidsen for at få andre sponsorer til at love penge en ny angriber, og nu har han taget to nye initiativer.

- Ambitionsniveauet er 250.000 kroner fra en indsamling. Man køber et lod for 250 kroner, og så er man samtidig med i lodtrækningen om at vinde en BMW 520 i tre måneder til en værdi af 25.000 kroner. Bilen er sponsoreret af Carlounge på Papirfabrikken. Vi tror på, at der er 1.000 silkeborgensere, der vil være med til at støtte et godt initiativ, siger han til Midtjyllands Avis.

- Samtidig vil der være en række auktioner på Facebook-siden, hvor vi allerede har modtaget gavekort fra lokale butikker på i alt 75.000 kr. Vi håber, at flere melder sig og donerer gavekort, og at vi kan hente mindst 100.000 kr. ind på auktionerne som løber fra nu og frem til 1 februar.

Der er allerede indsamlet omkring 100.000 kroner i nye sponsorater, og målet er at nå 500.000 kroner i alt. Nås målet ikke, får bidragsyderne deres penge tilbage.

Oliver Zähringer er dog optimistisk, og han har allerede været i kontakt med klubbens ledelse. Han siger, at han har tillid til, at "den sportslige sektor gør, hvad de kan for at sikre en klasse-angriber, som i foråret kan sparke SIF tilbage i Superligaen."

Silkeborg ligger som nævnt nummer fem i 1. division. Her har holdet fire point op til AC Horsens på den nederste oprykningsplads. Man har samtidig spillet en kamp færre end holdene over sig.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvor god er Christian Eriksen lige nu?