• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Kristian Porse

Trods forfærdelig sæsonstart: Superliga-nedrykkere stoler på trænerteam

Foto: Vendsyssel FF

Vendsyssel FF har en målsætning om at spille med i toppen af Nordicbet Ligaen, men efter fem kampe har holdet kun tre point. Klubbens sportsdirektør føler sig dog overbevist om, at heldet snart vender, og derfor stoler han fortsat på holdets trænerteam.

Af Kristian Porse

De startede ellers godt for vendelboerne, der vandt de første kamp i sæsonen med 2-1 på udebane mod FC Fredericia. Men siden da er det kun gået ned af bakke for Johnny Mølbys mandskab, der har tabt fire kampe i streg. 

De mange nederlag betyder, at Superliga-nedrykkerne i øjeblikket befinder sig helt i bunden af tabellen, hvilket er stik modsat af de mål, man havde sat sig inden sæsonstart. 

Men selvom resultaterne i øjeblikket er langt fra, hvad man i bestyrelsen forventer, så er der fortsat tro på, at trænerteamet, bestående af cheftræner Johnny Mølby og assistenttræner Henrik Larsen, kan vende skuden og sørge for, at klubben får de nødvendige point. Det fortæller klubbens sportsdirektør Ole Nielsen til Nordjyske

- Jeg ved jo, hvilken dagligdag vi har, og hvor godt der bliver arbejdet med tingene, og derfor har jeg også en stor tro på, at det vender snart. Der er mange ting i den plan, vi lagde før sæsonen, der fungerer, men selvfølgelig skal vi snart også have resultaterne med. I topidræt er det kun sejre, der tæller, og det ved vi godt, siger han. 

Allerede lørdag får Vendsyssel FF mulighed for at bryde nederlagsstimen, når de møder Næstved BK på udebane. Kampen starter klokken 13:15. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus