• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Morten Jørgensen

Trods nedrykning til 2. division: FC Helsingør holder fast i fuldtidssetup

Foto: Getty Images

FC Helsingør må en tur ned i 2. division i næste sæson, men det betyder ikke noget for klubbens fuldtidssetup.

Af Morten Jørgensen

Da der lørdag eftermiddag blev afviklet den sidste spillerunde i NordicBet Ligaen, så det længe ud til, at FC Helsingør ville sikre sig en ny sæson i den næstbedste række, men til sidst gik det galt.

Den sjællandske klub satte selv en føring over styr mod Lyngby, mens Hvidovre samtidig leverede et flot comeback på udebane mod FC Fredericia. Dermed må FC Helsingør nu en tur ned i 2. division blot et år efter, at klubben var at finde i Superligaen.

Dengang arbejdede klubben med et fuldtidssetup, og det blev fastholdt i NordicBet Ligaen, og selvom der nu venter et ophold i den tredjebedste række, holder FC Helsingør fortsat fast i setuppet.

- På banen vil vi bibeholde vores professionelle fuldtidssetup, og bruge al vores tid og energi på at få klubben direkte tilbage i 1. division. Vi ser med begejstring frem til den gruppe nye spillere, der vil komme til klubben denne sommer, hvilket inkluderer de to New Zealanske U20-spillere Dalton og Ali, der lige nu spiller U20-VM i Polen.

- Derudover ser vi frem til at rykke adskillige af vores egne akademispillere op på førsteholdet, og vedblive med at skrive kontrakter med unge, danske kvalitetsspillere. Vi er i færd med at bygge en trup, der skal spille attraktiv kvalitetsfodbold med fokus på angrebsfodbold, som kan begejstre os alle, fortæller klubbens bestyrelsesformand, Jordan Gardner, i en pressemeddelelse.

Superliga

Mere Superliga

Fokus