• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Nicklas Grodt Degn

Vejle har trænerholdet klar: Ny rolle til Morten Bisgaard

Vejle Boldklub har nu papir på den trænerstab, der skal forsøge at sikre en hurtig tilbagevenden til landets bedste række.

Af Nicklas Grodt Degn

Superliga-nedrykkerne fra Vejle Boldklub har endelig fået trænerkabalen til at gå op og har nu hele trænerstaben for den kommende sæson på plads.

Det lå alleredes fast, at rumænske Constantin Galca fortsætter som cheftræner. Nu bekræfter Vejle Boldklub på sin hjemmeside, at også assistenttræner Johan Sandahl og målmandstræner Valentin Cova ciu forlænger sine aftaler. Sandahl er den ene af to assistenttræner, hvor Dimitru Uzunea er den anden.

Klubben får også ny/gammel fysisk træner i Pruna Ciprian-Daniel, der havde samme rolle i 2017.

– Det har været et ønske fra den sportslige ledelse og fra cheftræner Constantin Gâlcă, at Johan Sandahl og Valentin Covaciu også i den kommende sæson skal være en del af VB. Johan kender VB, spillertruppen og NordicBet LIGA godt efter to år i Danmark. Han var en del af det trænersetup, der i den sidste del af foråret var tæt på at redde os fri af de direkte nedrykningskampe, og den stab vil vi gerne bygge videre på, siger Vejles tekniske chef, Jacob Krüger, til klubbens hjemmeside.

Desuden er der en ny rolle til trænerstabens danske islæt Morten Bisgaard. Den tidligere landsholdsspiller går fra at være assistenttræner til fremover at have titlen transitionstræner. Det indebærer, at Bisgaard får ansvaret for at gøre overgangen fra ungdomsholdene til A-truppen nemmere for klubbens unge talenter.

Vejle åbner NordicBet Liga-sæsonen med en kamp mod Fremad Amager den 28. juli.

Superliga

Mere Superliga

Fokus