• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Anders Friis Daugbjerg

Viborg FF hjælper lokalsamfundet: Donerer 100.000 kroner i 2019

Foto: Jan Christensen // Getty Images

Hvert år donerer Viborg FF 100.000 kroner til forskellige gode lokale formål, og tirsdag var det Mødrehjælpen- og Demensenheden Viborg, som hver fik en check på 10.000 kr.

Af Anders Friis Daugbjerg

Viborg FF donerer hvert år 100.000 kroner til forskellige formål i lokalsamfundet og omegn, og tirsdag var man igen på pletten, hvor nogle af klubbens spillere uddelte to donationer.

Tirsdag var det blandt andet Alexander Fischer og Jeff Mensah, som drog ud i gader og stræder, hvor de blandt andet besøgte Mødrehjælpen i Viborg, og gav dem en check på 10.000 kroner. Samtidigt var Mikkel Agger og anfører Jeppe Grønning på besøg hos Demensenheden Viborg, og gav dem en check på samme beløb.

Hos Viborg synes man, at arbejdet i lokalsamfundet er vigtigt, og Viborg FF anfører Jeppe Grønning understreger også til klubbens hjemmeside, at det betyder rigtig meget at kunne give en hjælpende hånd til dem, som på den ene eller anden måde, har nogle store udfordringer i hverdagen:

- Det er rigtig dejligt, at vi kan donere de her penge til gavn for nogle mennesker, der har nogle forskellige udfordringer i hverdagen. Nogle ting kan man nemt tage for givet i sin egen dagligdag, så det er dejligt, at vi som fodboldklub kan være med til at gøre en lille forskel for nogle udsatte i vores lokalsamfund. Det betyder rigtig meget for os, og vi håber også, at pengene kommer til at skabe glæde hos både Mødrehjælpen og Demensenheden Viborg, siger anfører Jeppe Grønning til Viborg FF's hjemmeside.

Tidligere på året donerede Vibrog FF 25.000 kroner til Børnenes Ven, hvor også Viborgs fodbolddirektør, Morten Jensen, fortalte om vigtigheden af det velgørende arbejde:

- Vi bakker gerne op omkring gode, lokale formål, og Børnenes Ven er blandt andet med til at give udsatte børn oplevelser indenfor sports- og fritidsaktiviteter. Så det giver rigtig god mening for os at vise opbakning til fonden, og håber på, at vi kan bidrage til at gøre en forskel for nogle af kommunens børn og unge, der måske har lidt udfordringer i dagligdagen, sagde direktør Morten Jensen tidligere på året til Viborg FF's hjemmeside.

Viborg FF skal dog også på arbejde igen indenfor kridtstregerne, når man i torsdag aften tager i mod Vendsyssel på hjemmebane. Viborg kan spille sig på førstepladsen med en sejr, og dermed efter 10 runder ligge til oprykning til Superligaen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus