• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Morten Jørgensen

Fortsat opbakning til Kovac: Bayern har ikke ledt efter en ny træner

Der er ikke blevet kigget efter en ny træner i Bayern München, fortæller klubbens sportsdirektør.

Af Morten Jørgensen

Bayern München har i denne sæson haft store vanskeligheder med at få de forventede sejre i hus, og den tyske storklub er således blot nummer fem i Bundesligaen efter 12 runder, hvor der allerede er ni point op til Dortmund.

Den slags har det med at gå ud over træneren, men indtil videre har Bayern München holdt fast i Niko Kovac, som blev ansat inden denne sæson. Og skal man tro udtalelserne fra klubbens sportsdirektør, Hasan Salihamidzic, har Bayern München heller ikke kigget sig om efter en mulig afløser for kroaten.

- Nej, det har vi ikke. Vi har ikke tænkt på, om vi ville ansætte en anden træner, sagde den tidligere topspiller ifølge Goal efter tirsdagens Champions League-kamp mod Benfica.

Her lykkedes det for Bayern München at vinde 5-1 på hjemmebane, og dermed blev avancementet til 1/8-finalerne også sikret. Inden den sidste gruppekamp er Bayern München nummer et i gruppen med 13 point, hvilket er to point mere end Ajax, som er modstanderen den 12. december i Holland.

Superliga

Optakt: Esbjerg fB - OB

Direkte bronzekamp i Esbjerg, hvor OB er på jagt efter den første sejr i mesterskabsspillet.

Mere Superliga

Fokus