2016-01-14 07:01
Foto: Manu Fernandez/Polfoto

FC Barcelona gik videre i Copa del Rey med samlet 6-1 over Espanyol, og det skabte glæde blandt klubbens spillere.

Der var ikke så stor spænding omkring avancement, da Espanyol onsdag havde besøg af FC Barcelona. Alligevel var der lagt op til en interessant dyst, da den første 4-1 sejr til FC Barcelona på Camp Nou var en ond affære. Intensiteten fejlede da heller ikke noget i onsdagens kamp, hvor Munir sikrede sejren til gæsterne med to scoringer. 

Sejren på 2-0 betyder, at FC Barcelona er videre med samlet 6-1. Et faktum der glæder flere af opgørets hovedpersoner: 

- Denne kamp har gjort os stærkere på alle måder. Vi er videre til næste runde trods to svære kampe. Vi havde en storsejr, som vi skulle forsvare, og jeg synes, at vi spillede godt med et fair resultat. Det er normalt for et derby, at der er masser af gnist, siger Javier Mascherano til klubbens hjemmeside. 
 
Også et af klubbens nyeste ansigter, Aleix Vidal, glæder sig over kampen: 
 
- Jeg begynder at have det bedre. Både hvad angår fysisk, men også i forhold til spillet på banen. Jeg begynder at falde bedre ind på holdet, hvor jeg gerne vil hjælpe alt det, jeg kan. Espanyol kom ud for at overraske os, men Munir skabte en god position for os. Samtidig havde jeg det godt på kanten, hvor jeg spillede meget i Sevilla, udtaler Vidal.
 
Onsdagens Copa del Rey-resultater:
 
Celta Vigo - Cadiz 2-0 (Samlet 5-0)
 
Villareal - Athletic Bilbao 0-1 (Samlet 2-4)
 
Espanyol - FC Barcelona 0-2 (Samlet 1-6)
 
Las Palmas - Eibar 3-2 (Samlet 6-4)
 
 

SENESTE NYT...
OP | NED