• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Andreas Arp

Uheldige Marcondes skadet på ny: Jeg føler virkelig med ham

Uheldige Marcondes skadet på ny: Jeg føler virkelig med ham
Foto: Getty Images

Emiliano Marcondes er blevet ramt af en ny skade i engelske Brentford. Manager Thomas Frank fortæller, at den potentielt kan vise sig at holde danskeren ude i lang tid.

Af Andreas Arp

Emiliano Marcondes er en meget uheldig herre.

Efter en flot og overbevisende pre-season i engelske Brentford blev den tidligere FC Nordsjælland-stjerne få dage før sæsonstarten ramt af en skade, som han først er kommet sig helt over i november.

Læs også: Marcondes tilbage på førsteholdet: Scorede i testkamp mod PL-klub

Danskeren fik derfor først sin sæsondebut i den engelske Championship den 24. november mod Middlesbrough efter flere kampe for klubbens reservehold, og i weekenden var Marcondes så efter to indhop klar til at få sin første start mod West Bromwich Albion. 

Offensivspilleren gjorde fin figur i 1-1-kampen og stod også bag Brentfords ene scoring, men nu er heldet igen ude for den 23-årige dansker. Holdets danske manager Thomas Frank kunne nemlig torsdag fortælle, at Marcondes er blevet skadet på ny:

Læs også: Velkørende Marcondes ramt af skade: Det er bare sur røv

- Uheldigvis er nyhederne om Emiliano ikke positive. Vi ved ikke, hvor længe han er ude med skaden. Han er blevet scannet i dag, og vi får derfor også nogle resultater senere på dagen, men det kan potentielt gå hen og blive en længerevarende af slagsen.

- Det er virkelig synd - især for Emiliano, der på det seneste har vist os alle, hvor meget han kan tilbyde holdet. Han kommer med masser af energi og arbejder stenhårdt for holdet. Forleden kom han frem til en store chance, leverede en smuk assist og gav alt, hvad han havde i duellerne. Så jeg føler virkelig, virkelig for ham, fortæller Thomas Frank, der dog omvendt glæder sig over, at den tidligere Superliga-profil er stærk i hovedet:

- Det positive er, at han har et stort hjerte og en meget stærk mentalitet. Så vi er ikke i tvivl om, at han vil komme stærkere tilbage, siger Thomas Frank til klubbens Twitter-profil.

Brentford ligger efter de første 20 runder på en skuffende 17. plads i den næstbedste engelske række.

Superliga

Mere Superliga

Fokus