• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Kenneth Jensen

Dansk Newcastle-talent rykkes op: Nu skal han bombe for reserveholdet

Dansk Newcastle-talent rykkes op: Nu skal han bombe for reserveholdet
Foto: Newcastle United

Den 18-årige dansker Elias Fritjof Sørensen skal i den kommende sæson spille for Newcastles U23-hold, der også er klubbens reservehold.

Af Kenneth Jensen

I sidste sæson lavede han masser af mål for Newcastle Uniteds U18-hold, men det kommer den 18-årige dansker Elias Fritjof Sørensen ikke til i den kommende sæson.

Angriberen, som den engelske klub købte i HB Køge for et par år siden, er nemlig rykket op på Newcastles U23-hold, der også er klubbens reservehold.

Her skal den målfarlige dansker forsøge at vise sig frem, så han også er at finde i klubben fremadrettet. Elias Fritjof Sørensen har kun et år igen af sin aftale med klubben, så det er en særdeles vigtig sæson, han går ind til.

- Jeg håber på at lave en masse kasser og spille godt, og så må vi se. Jeg har ikke talt med klubben om min fremtid, siger Elias Fritjof Sørensen til tipsbladet.dk.

Den unge mand fra Nakskov fik en fremragende start på sin tid på U23-holdet, da han tirsdag scorede to gange i holdets sejr på 3-2 i en testkamp over Barrow. Elias Fritjof Sørensen blev indskiftet ved pausen.

- Ja, det gik meget godt, men jeg kunne også godt mærke, at det bliver meget hårdere nu. Spillerne er hurtigere og stærkere end på U18-holdet. Heldigvis har jeg altid været glad for en udfordring, og jeg har brugt sommerferien på at træne hos Rajko Lekic (angrebstræning, red.). Jeg er meget glad for, at den træning har båret frugt allerede fra starten af preseason, siger Elias Fritjof Sørensen.

Når man først er en del af U23-holdet, er der ikke langt til førsteholdet. Det kan en af danskerens holdkammerater skrive under på. For mens Elias Fritjof Sørensen scorede to gange for U23-holdet, var den 20-årige Sean Longstaff ved at forberede sig på at spille fra start for førsteholdet i denne sommers første testkamp. Manager Rafael Benitez havde peget på Longstaff, der kvitterede med at score.

- Det giver bestemt mod på mere. Sean har dog været på lejeaftaler et par gange i sin karriere, så bliver min kontrakt forlænget med et par år, kunne det være godt for mig at komme ud også. Men jeg har også brug for at vise, at jeg kan begå mig på U23-holdet. Jeg har jo ikke spillet U23 før, siger Elias Fritjof Sørensen.

Den 18-årige dansker scorede i sidste sæson 11 gange, og han har også sat sig mål for denne sæson. Mål, som han holder for sig selv, så forventningerne ikke bliver skruet i vejret. Håbet er dog, at han vinder en ny aftale, og det sker ved at arbejde hårdt, siger han.

Efter to år i England er det også en 18-årig dansker, der er blevet meget moden.

- Man bliver meget hurtigt voksen, når man skal passe på sig selv i en ung alder. Man bliver ikke vartet op, og det er med til at gøre en mere selvstændig, siger Elias Fritjof Sørensen.

Den bevidsthed og modenhed skal også hjælpe lollikken i kampen om at vinde en ny aftale med Premier League-klubben Newcastle United. I første omgang rejser han torsdag med reserveholdet på træningslejr i Skotland.

Superliga

Optakt: AaB - AGF

Top 6 er på plads, så dette fungerer i praksis som en ekstra kamp i slutspillet - og dermed er der allerede nu vigtig...

Mere Superliga

Fokus