• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Sylvester Guldberg Røn

United-svensker hilser nye ansigter velkommen

Manchester United-stopperen Victor Lindelöf glæder sig til at møde de nye spillere, der kommer til klubben her i transfervinduet.

Af Sylvester Guldberg Røn

Manchester United fik en utrolig sløj afslutning på denne sæson, hvor det kun blev til en sjetteplads for klubben med den nye manager Ole Gunnar Solskjær i spidsen. Derfor er der blevet varslet store indkøb i sommerens transfervindue. 

Indtil videre er der kun kommet en enkelt spiller til i form af waliseren fra Swansea, Daniel James. Klubbens svenske forsvarsspiller Victor Lindelöf glæder sig dog til, at der kommer nye spillere til klubben. 

- Opstarten er meget vigtig for holdet. Nye spillere kommer til og møder holdet, og jeg tror det er vitalt, at vi er sammen lige fra begyndelsen og arbejder stenhårdt. Der er en masse ting, vi gerne vil forbedre, så denne tid er meget vigtig, siger Victor Lindelöf til klubbens hjemmeside. 

24-årige Lindelöf kom til klubben for to år siden, og han mener det er utroligt vigtigt, at de nye spillere bliver integreret hurtigt. 

- Da jeg lige havde skrevet under med klubben, var det meget vigtigt for mig at møde og få relationer til spillerne og staben. Jeg fik hurtigt lært de forskellige personligheder at kende, og det var en god måde at lære klubben at kende på. Jeg nød det rigtig meget, siger Victor Lindelöf. 

Manchester United sparker næste sæson af Premier League i gang mod Chelsea. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus