• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Simon Møbjerg Sørensen

David Nielsen: Rosenborg og Molde er favoritter

David Nielsen: Rosenborg og Molde er favoritter
Illustration

Strømsgodset er forsvarende mestre, men holdets danske assistenttræner David Nielsen spiller favoritværdigheden over på Rosenborg og Molde forud for weekendens premiererunde i Tippeligaen.

Af Simon Møbjerg Sørensen

Det blev Strømsgodset, der tog Tippeliga-guldet i 2013, og der er derfor forhøjede forventninger til Drammen-klubben forud for 2014-udgaven af den norske turnering, der begynder i weekenden.

Klubbens danske assistenttræner David Nielsen er dog hurtig til at spille favoritværdigheden over på de etablerede storklubber Rosenborg og Molde, der har hentet store profiler til deres klubber, mens Strømsgodset har sagt farvel til et par bærende spillere og erstattet dem med yngre kræfter.

- Vi har en god trup, men den er meget ung. Det er fint, for det er også klubbens filosofi, at vi skal udvikle spillere. Vi har solgt et par af de bedste kræfter og erstattet dem med unge. De er selvfølgelig ikke på samme niveau, så vi skal bruge den første del af sæsonen på at spille dem ind på holdet. Vores mål er at tage medaljer, og det er jo heller ikke sådan, at Strømsgodset skal være mestre hvert år. Rosenborg og Molde har forstærket sig markant mere, og det er dem, der er favoritter, siger David Nielsen til tipsbladet.dk.

Mens Rosenborg har hentet Morten Gamst Pedersen og Riku Riski, og Molde har hentet Björn Bergmann Sigurdarson, Harmeet Singh og Mohamed Elyounoussi, så har Strømsgodset blandt andet sagt farvel til midtbanestrategen Stefan Johansen og hentet den tidligere AGF-lejesvend Mohammed Abu og danske Patrick Olsen ind som erstatninger. David Nielsen forventer sig meget af sin unge landsmand.

- Det går godt med Patrick. Han er på vej til at komme i rigtig god form. Han skal selvfølgelig vænne sig til intensiteten i træningen, men det er han godt i gang med, og han nærmer sig superformen. Han kommer til at spille rigtig meget i den her sæson, og vi forventer os meget af ham, men ligesom de andre unge skal han også have tid til at komme ind på holdet, siger Nielsen.

Strømsgodset starter sæsonen på søndag hjemme mod Start, mens Rosenborg lørdag møder Viking, og Molde allerede fredag tager imod Vålerenga.

Superliga

Mere Superliga

Fokus