Brøndby bliver tilbudt mange spillere: Lige et halvt niveau højere
2016-02-12 10:12
Foto: Martin Davidsen/tipsbladet.dk

Forsvarsspiller Dario Dumic har underskrevet en treårig aftale med NEC Nijmegen.

Dario Dumic er i øjeblikket udlejet til hollandske NEC Nijmegen, og når lejeaftalen udløber til sommer, fortsætter forsvarsspilleren sin karriere i den hollandske klub. Det bekræfter Brøndby på klubbens hjemmeside.

Dumic har fået en god start på karrieren i den hollandske klub, og det er altså blevet vekslet til en kontrakt. Dumic havde kontraktudløb med Brøndby til sommer, og det har Nijmegen altså udnyttet til at hente Dumic på en permanent aftale.

- Det er dejligt for Dario, at forårets lejeophold i Nijmegen til sommer vil blive skiftet ud med en permanent aftale med det hollandske mandskab. Dario nåede at spille i Brøndby IF i fem år og har bidraget til klubben på mange måder. Da han i vinterpausen ytrede ønske om at prøve sig af i NEC Nijmegen, tog vi en god snak om det, og lod ham forfølge chancen for at prøve kræfter med udlandet igen, samtidig med at vi følte os godt kompenseret med en fornuftig lejeaftale, siger sportsdirektør Troels Bech på klubbens hjemmeside.

24-årige Dumic har tidligere været engelske Norwich, hvor Brøndby hentede ham fra. Han nåede 107 kampe for klubben fra Vestegnen.

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO