• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Efter lang tid som arbejdsløs: Tidligere Lyngby-spiller finder ny klub

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Den tidligere Lyngby-målmand Viktor Noring er klar for Falkenbergs FF.

Af Ole Hoffskov

Den tidligere Lyngby-målmand Viktor Noring kan træde ud af arbejdsløshedskøen efter et halvt år uden en klub.

Den 29-årige svensker, der forlod Kalmar FF i november, har underskrevet en kontrakt med Falkenbergs FF, der huserer i den bedste række. Klubbens førstemålmand Tim Erlandsson har pådraget sig en slem korsbåndsskade, og det har banet vejen for Viktor Noring.

Læs også:Brøndby IF spiller to kampe tirsdag

- Det er en dejlig følelse. Vi begyndte at tale sammen i sidste uge, og nu har det løst sig. Det er skønt efter flere måneders usikkerhed om corona og sæsonstarten. Jeg ser frem til dette, siger Viktor Noring til klubbens hjemmeside

Viktor Noring kom til Lyngby Boldklub fra Heerenveen i 2015 og repræsenterede de kongeblå i en enkelt sæson. Det meste af tiden var han reserve for Andreas Larsen, men det blev til ti kampe for den danske klub, der dengang spillede i den næstbedste række.

Læs også:Testkampe i coronapausen: Sådan gør Superliga-klubberne

29-årige Viktor Noring har spillet en enkelt ligalandskamp for Sverige. 

Læs også:Brøndby-boss: Vi er en af de mest attraktive klubber i Skandinavien

Læs også:Zanka og Düsseldorf smed 2-0-føring i Köln

Læs også:Lyngby stemte imod ekstra udskiftninger i Superligaen

Superliga

Mere Superliga

Fokus