• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

FCM-profil før pokalfinalen: Det er det bedste og værste ved fodbold

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Midtbaneankeret Tim Sparv står i en alder af 32 år i sin første pokalfinale. Han skal sammen med FC Midtjylland forsøge at vinde klubbens første pokaltriumf, når Brøndby er modstanderen på fredag.

Af Kenneth Jensen

Han har 69 landskampe for Finland, som han er anfører for. Han har været på kontrakt i klubber som engelske Southampton og hollandske Groningen, og han har været med til at vinde et par mesterskaber for FC Midtjylland, som i 2016 også var med til at spille videre fra Europa League-gruppespillet.

Alligevel er fredagens kamp mod Brøndby nyt territorium for den rutinerede midtbanespiller Tim Sparv.

Finnen, 32 år, skal for første gang i sin karriere spille en pokalfinale, når FC Midtjylland møder Brøndby fredag i Telia Parken. Og han glæder sig.

Alligevel er der en delt følelse i Tim Sparv, fordi finalen er så enten eller.

- Jeg mener, at det er det bedste og værste ved fodbold, fordi det er så sort/hvidt. Det er én kamp, der ender med at definere vores sæson. Jeg kan jo godt lide at spille de kampe, men det kan godt blive unuanceret.

- Men det er klart, at det er meget stort at være en del af den her kamp, og vi glæder os helt vildt som hold. Vi kan godt mærke hos vores supportere, fans og folk i Ikast, at det fylder meget. Men når vi går på banen, kan vi ikke have alt det i baghovedet - der handler det om fokus, siger Tim Sparv til tipsbladet.dk om den forestående finale.

Selv om han er udlænding, kender han udmærket til Ikasts og FC Midtjyllands pokalhistorie. Førstnævnte har tabt tre finaler, mens FCM har tabt fire. Pokalen er aldrig blevet vundet af klubberne fra i Herning eller Ikast.

Det vil Tim Sparv lave om på, når han møder sidste års mestre fra Brøndby.

- Vi har haft nogle gode år i FC Midtjylland, men den der pokalsejr savner både jeg og holdet. Det er lidt mærkeligt at tænke på, at et hold som FC Midtjylland har været i finalen så mang egange og ikke vundet pokalturneringen - det må vi lave om på. Nu går vi all in for at vinde den, siger Tim Sparv, der personligt glæder sig meget til at sætte fødderne på Telia Parkens græstæppe og spille en pokalfinale:

- Det er dejligt, at der kommer til at være god stemning, og at der kommer til at være mange på lægterne. Det kan man måske savne nogle gange i Danmark. Jeg har hørt, at det er en kæmpe fest, når der er pokalfinale, så det har man gjort godt i Danmark - det er ikke alle steder, man er lige så god til det. 

Den finske landsholdsanfører er i gang med sin femte sæson i FC Midtjylland, og han har fra nærmeste hold set, hvordan klubben bare er blevet stærkere og stærkere, mens han har spillet i klubben.

- Det er en sindssygt vigtig kamp for os - det kan jeg sagtens mærke. Der er visse krav og forventninger, når man er i en klub som FC Midtjylland. Vi skal vinde titler. Det er ikke tilfredsstillende bare at blive nummer to i ligaen og i pokalen. Ambitionerne og kravene er høje, men sådan kan vi godt lide det, siger Sparv.

Finnen kan glæde sig over, at målmand Jesper Hansen har meldt sig klar til kamp efter et tragisk dødsfald i familien. I det hele taget har det været et hårdt forår for holdet, hvor Awer Mabil også har mistet sin søster i en ulykke.

Sparv fortæller, at man som hold søger at give holdkammeraterne tryghed.

- Det er vel noget af det, fodbold også kan. Man kan gå på banen og glemme for en stund og bare fokusere på spillet. Når man kommer ind og er en del af et hold, har man både venner og kollegaer, der gerne vil hjælpe og støtte. Det er den her klub rigtig god til. Der er ting, der er vigtigere end fodbold, og derfor skal vi støtte vores holdkammerater, siger han.

På vejen mod pokalfinalen har FC Midtjylland sendt Dalum, FC København, Kolding IF og OB ud af turneringen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus