• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mads Bye Marboe

FCN-midt er røget ud af startopstillingen: Kræver tålmodighed

Foto: Getty Images

Jacob Steen Christensen har mistet sin plads i FC Nordsjællands startopstilling, men den unge midtbanespiller lader sig ikke slå ud.

Af Mads Bye Marboe

Jacob Steen Christensen spillede samtlige 90 minutter i sæsonens første ti kampe, og da efterårssæsonen var afsluttet, var 16 ud af 20 mulige startpladser facit for den unge midtbanespiller.

Men efter vinterpausen har 18-årige 'Jaxe' måttet nøjes med korte indhop, og i flere tilfælde har han endda været henvist til bænken fra start til slut.

Sådan udviklede sidste sæson sig imidlertid også for 'Jaxe', og han lader sig altså heller ikke slå ud af den nuværende situation.

Læs også:Kofod efter frisparkskasse: Blev inspireret af Marcondes

- Efter vinterpausen (i sidste sæson, red.) røg jeg lidt ud af holdet, men jeg kom tilbage og fik mere fast spilletid hen imod slutningen af sæsonen. Nu er jeg i gang med min anden sæson i førsteholdstruppen, hvor det samme scenarie lidt er ved at udspille sig. Jeg spillede meget i efteråret, og nu gør jeg mit allerbedste for at komme tilbage i startopstilling, selvom vi spiller så godt, som vi gør i øjeblikket, indleder han over for klubbens hjemmeside og tilføjer:

- Det frustrerer mig dog ikke så meget igen. Man skal huske at zoome ud og kigge på det store billede. Som ung spiller kan man hurtigt få et forkert syn på tingene, hvis man i en periode spiller fast på førsteholdet. Og sådan er det jo ofte i denne klub. Man kan nemt få plantet en tanke i hovedet om, at nu skal jeg starte inde hver weekend – ellers er det ikke godt nok.

- Men hvis man kigger på andre klubber, både i Superligaen og i Europa, så er der ikke mange spillere, der kan spille en hel sæson med fuld spilletid som 17-årig eller 18-årig. Og det hjælper mig med at være tålmodig og have begge ben på jorden.

Læs også:Nordsjælland-komet vil inspirere andre afrikanere

Han påpeger dog, at han går benhårdt efter at vinde pladsen i Flemming Pedersens startopstilling tilbage.

- Men det skal heller ikke lyde som om, at jeg ikke er sulten efter at starte inde. Jeg arbejder stenhårdt hver dag for at få spilletid, så jeg kan udvikle mit spil og bidrage til holdets succes. Der er bare hård konkurrence på hver position her i klubben, og det er en del af jobbet. Jeg skal bare arbejde hårdt på at blive den bedste.

Jacob Steen Christensen fik senest 21 minutter i 2-0-sejren over Silkeborg.

Læs også:Ny FC Nordsjælland-spiller: Klubbens system er unikt

Læs også:AaB-træner: Kan være ambitiøs og sige, vi ikke er langt fra medaljer

Læs også:Katastrofalt nederlag i Superligaen: Top-6 er afgjort

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus