• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mads Aagurd

Gaarde om Christensen: En af de fremtidige leder på vores hold

Magnus Christensens forlængelse er vigtig for fremtiden på AaB-mandskabet.

Af Mads Aagurd

Tidligere lørdag kunne AaB annoncere, at 21-årige Magnus Christensen har forlænget sin kontrakt, så den løber til sommeren 2022. En forlængelse, der ifølge sportsdirektør Allan Gaard har stor betydning for de kommende sæsoner.

- Magnus’ rolle og betydning for vores hold bliver kun større og større, hvilket ikke mindst skal ses i lyset af afgangen fra den centrale midtbane af erfarne kræfter som Rasmus Würtz og Kasper Risgård, siger Gaarde til klubbens hjemmeside.

Sportsdirektøren forklarer, hvordan midtbanespilleren har taget store skridt i sin udvikling, og at klubben ser et stort uforløst potentiale i det fremadrettede spil, der skal bygges på. Desuden skal han vokse ind i en lederrolle på mandskabet.

- Vi er ikke tvivl om, at vi i Magnus har en af de fremtidige ledere på vores hold, og derfor glæder vi os naturligvis over forlængelsen, fortsætter han.

Magnus Christensen blev tidligere på ugen sorteret fra til U21 EM, hvorfor han starter op med resten af truppen onsdag den 19. juni.

Superliga

Optakt: AGF - Silkeborg IF

AGF har tidligere haft en tendens til at sætte hold, der er dårligt kørende, i gang. Men gentager det sig søndag efte...

Mere Superliga

Fokus