• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mikkel Sloth

Niels Frederiksen taber sin første kamp som Brøndby-træner

Det blev til et nederlag på 1-0, da Brøndby mødte polske Lech Poznań på klubbens træningslejr i Polen

Af Mikkel Sloth

Brøndby er i øjeblikket på træningslejr i Polen, nærmere bestemt byen Poznań. Her mødte de onsdag aften den lokale klub, Lech Poznań, i den første af to kampe på træningslejren. Det var samtidig den første kamp med klubbens nye træner, Niels Frederiksen, i spidsen, efter den nu tidligere U21-landstræner er vendt tilbage fra EM-slutrunden.

Niels Frederiksen fik dog ikke den bedste debut som Brøndby-træner, da de blå/gule tabte med 0-1 til den polske storklub, som syv gange har vundet det polske mesterskab, senest i 2015.

Kampens enlige scoring faldt efter ti minutters spil på mål af forsvarsspilleren Tymoteusz Puchacz.

Brøndby har yderlige en træningskamp, mens de er i Polen, når de på lørdag møder endnu en polsk modstander i Wisła Płock. Derefter venter den nyoprykkede Bundesligaklub Union Berlin ugen efter i den tyske hovedstad. 

Brøndbys sæson starter med kvalifikationskampen i Europa League den 11. juli mod FC Inter Turku fra Finland, inden Superligaen sparkes i gang på hjemmebane mod Silkeborg den 14. juli.

Går Brøndby videre fra de to kvalifikationskampe mod Inter Turku kan de i øvrigt se frem til mere polsk modstand i anden kvalifikationsrunde, hvor modstanderen i så fald bliver Lechia Gdansk, der sluttede som nummer tre i den bedste polske række i seneste sæson. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus