• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Optakt: Randers FC - AaB

Foto: Getty Images

Randers FC kan cementere førstepladsen i pulje 2, når formsvage AaB gæster Kronjylland.

Af Ole Hoffskov

Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #rfcaab

Holdnyt:
Randers FC:
Det trækker op til en sikker og fortjent puljesejr til Randers FC, der blot skal bruge et point mod AaB for at sikre sig førstepladsen i pulje 2 og dermed retten til at møde det næstbedste hold i pulje 1.

Det var en bitter pille at sluge for Thomas Thomasbergs mandskab, at holdet ikke sneg sig med i mesterskabsspillet, men man må rose Randers FC-spillerne for at holde hovedet højt og levere bundsolidt i det igangværende gruppespil. Senest blev det til en 1-0-sejr over Hobro IK.

Randers FC har to chancer for at sikre førstepladsen i puljen, men vil helt sikkert gå efter at få den i hus i første hug, så alt er afgjort for klubbens vedkommende inden sidste kamp mod Vendsyssel FF.

Jonas Bager er tilbage i truppen efter karantæne, mens Mads Aaquist, Mikkel Kallesøe og Simon Graves er skadede. Kronjyderne har ingen i karantæne mod AaB.

AaB:
Som nævnt må man rose Randers FC få at holde hovedet højt efter en massiv skuffelse i sidste runde af grundspillet. AaB er et lysende eksempel på, hvordan det går, hvis man begynder at hænge med næbbet. 

Det igangværende slutspil har på mange måder været en katastrofe for nordjyderne, der ikke har formået at vinde en eneste kamp mod på papiret overkommelig modstand. AaB er ikke lige pludselig blevet et dårligt hold, så det må være motivationen, den er gal med, og det skal Jacob Friis have rettet op på.

I det seneste opgør mod Vendsyssel blev AaB'erne mødt af et banner med teksten "sommerferien starter i juni - det gælder også for jer" af klubbens tilhængere, så ingen i Aalborg kan være i tvivl om, at det, der foregår i øjeblikket, er under lavmålet. 

Opgøret mod Vendsyssel, som endte 1-1, var et lille skridt op i forhold til de første tre kampe, men stadig langt fra et AaB-hold på toppen. Heldigvis for nordjyderne er holdet sikret videre adgang til Europa-playoff. Her venter imidlertid en røvfuld, hvis ikke AaB snart skruer bissen på.

AaB må undvære Jakob Ahlmann, Oliver Abildgaard og Marco Ramkilde, der alle er skadede.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren - Thomsen, Bager, Marxen, Conboy - Stokke, Rømer, Poulsen, Lobjanidze - Riis, Egho

AaB (4-4-2): Rinne - Pallesen, Okore, Ross, Kristensen - Kusk, Christensen, Würtz, Andersen - Van Weert, Kaufmann

Profilen:
De ser en stor stjerne i Wessam Abou Ali i AaB, men angriberen har stadig til gode at vise helt hvorfor. Den 20-årige forward har en teknik på højt niveau, men han mangler at gøre tingene færdigt, og det vidner to mål i 26 Superliga-kampe også om. Wessam Abou Ali var ikke god mod Vendsyssel og skylder en god præstation mandag mod Randers FC - hvis han overhovedet starter inde.

Vidste du, at..:
Det højeste tilskuerantal registreret til et opgør mellem Randers FC og AaB er 10.794. Det var i maj 2013 i Aalborg, og opgøret endte 2-2 takket være en udligning i sidste sekund af værternes Rasmus Thelander. Det var en kamp i 33. og sidste spillerunde, og Randers FC fik bronzemedaljer den dag i Aalborg. 

Dom:
Det vil klæde AaB'erne med en god indsats, og det må være første succeskriterie for Jacob Friis i en kamp, hvor resultatet selvfølgelig betyder noget, men ikke er altafgørende. Randers FC vil gerne sikre førstepladsen i puljen én gang for alle, og det gør holdet med en 2-1-sejr. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Superliga

Optakt: Hobro IK - Lyngby Boldklub

Den første af to gyserkampe om overlevelse i Superligaen spilles i Hobro, hvor Lyngby kommer på besøg mandag aften.

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC Nordsjælland - AaB

AaB kan vinde for fjerde gang i træk i Superligaen, og de møder et groggy FC Nordsjælland-mandskab. Nordjyderne har revanche til gode efter 0-4-nederlaget mod Farum-klubben i fjor.