• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Superliga-klub bløder millioner: Det er meget svært at planlægge noget som helst

Foto: Esbjerg fB

Esbjerg fB mister millioner af kroner i indtægter på manglende kampe og på, at klubbens lounge ligger øde hen i stedet for at blive fyldt af konfirmationer og andre fester weekend efter weekend.

Af Anders Dehn

Brian Knudsen kan ikke sætte et præcist beløb på, men han ved, at det, Esbjerg fB går glip af i mistede indtægter, drejer sig om millioner. Det siger han i et interview med JydskeVestkysten.

Ligesom alle andre Superliga-klubber går EfB glip af en række hjemmekampe og indtægterne derfra. Derudover lejer de tre lokale ligahold i ishockey- og håndbold sig ind i EfB's lounge, når de afholder sponsorarrangementer før hjemmekampe. Samme lounge skulle desuden have været fyldt med konfirmationer og andre private fester hele foråret.

Læs også:Superliga-direktør: Tre ugers træning inden genstart

Penge derfra går Esbjerg glip af, og det skaber stor usikkerhed.

- Vi spiller lige nu et spil med mange blinde makkere, fordi der ikke er klarhed over ret meget. Vi ved ikke, om vi kommer til at spille sæsonen færdig, vi ved ikke, om vi skal spille i Superligaen efter sommerferien, vi ved ikke, hvornår vi igen kan spille med tilskuere. Det er meget, meget svært at planlægge noget som helst lige nu. Vi kender kun omkostningerne, siger administrerende direktør Brian Knudsen til JydskeVestkysten.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

De omkostninger forsøger klubben at holde nede ved at sende spillere og trænere hjem uden arbejdspligt. Dermed kan klubben få del i statens hjælpepakke med lønkompensation til nødlidende virksomheder.

Holdet ligger desuden næstsidst i Superligaen, hvilket skaber usikkerheden om, hvorvidt EfB overhovedet kan kalde sig ligahold i næste sæson.

Samtidig forhandler klubben videre med potentielt nye investorer.

Læs også:Superliga: FC Midtjylland og FC København overhalet på erfaring

Læs også:Superligaens bedste afsluttere: Hvem rammer målet mest?

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Tidligere Superliga-spiller rygtes til Premier League