• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Thorup er udfordret af stor trup: Vil lade spillere skifte

De er 33 spillere i FC Midtjyllands førsteholdstrup, og det er lige til den gode side. Det er svært at holde alle tilfredse, og cheftræner Jess Thorup er indstillet på at lade nogle gå, inden transfervinduet lukker.

Af Anders Dehn

Materialeforvalteren i FC Midtjylland går og brokker sig lidt for tiden. Han har for travlt, synes han, for der er så mange spillere i klubben, at det er svært at følge med til at vaske tøj og sørge for gode forhold for dem alle.

Ifølge klubbens hjemmeside er der 33 spillere i førsteholdstruppen, og det er nok lige i overkanten. Med udgangspunkt i selvsamme opgørelse spurgte tipsbladet.dk cheftræner Jess Thorup, om en træner kan have for stor en trup.

Læs også: Simon Kroon udelukker endnu en lejeaftale

- Ja, det kan han godt. Én ting er det daglige. Der er strukturering af træningen, og skal du spille ti mod ti, så har du stadig har otte mand ude, der står og skal lave noget andet. Det kan også være vanskeligt at holde alle til ilden og give alle troen på, at de er tæt på, så på den måde er det en udfordring, svarede Thorup.

- Lige nu har vi mange nye og nogle tilbage fra leje, som skal have lov til at vise sig frem, så alle får chancen. Vi har spillet rigtig mange træningskampe, så alle har haft muligheden. Nu begynder fokus at blive stillet mere ind på de her 11 og de her 18, som skal være med omkring AGF-kampen, og det er sådan, det er. Der er til- og fravalg.

Denne sommer har cheftræneren fået Awer Mabil, Simon Kroon, Frederik Brandhof og Kristian Riis tilbage fra deres lejeaftaler, mens folk som Mayron George, Dominick Drexler, Joel Andersson, Jens-Lys Cajuste og Ayo Simon Okosun er kommet til klubben.

Denne onsdag, tre dage før Superliga-premieren mod AGF, måtte Thorup sætte en gruppe til at lave afslutningsøvelser, mens to hold spiller intervalspil. Cheftræneren åbner da også op for, at nogle af dem kan ende med at forlade klubben, men måske skal holdets skæbne i europæisk fodbold afklares først.

- Lige nu er det vigtigt, at vi holder alle så tæt på som muligt, fordi der bliver brug for rigtig mange spillere, og der er helst sikkert nogle, der bliver skuffet lørdag, fordi de ikke spiller, men som måske spiller i næste kamp, siger cheftræneren om Superliga-premieren mod AGF.

- Sidste efterår i de uger, hvor vi spillede europæisk, brugte vi 26 spillere, så vi kommer virkelig til at skulle bruge mange spillere. Hvad der så sker, og hvor den ene og den anden ender henne, må vi se på, når vinduets lukning nærmer sig: Hvad er den bedste beslutning for den enkeltes udvikling og ikke så meget se på det egoistisk fra min eller klubbens side. Det handler også om den enkelte spiller.

Som danske mestre skal FC Midtjylland spille Champions League-kvalifikation. Første modstander er enten FC Astana fra Kasakhstan eller Sutjeska fra Montenegro. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus