• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Vendsyssel FF henter HB Køge-profil

Vendsyssel FF henter HB Køge-profil
Foto: Vendsyssel FF

Vendsyssel FF henter midtbanespilleren Mikkel Wohlgemuth i HB Køge.

Af Ole Hoffskov

Superliga-oprykkerne fra Vendsyssel FF har forstærket den centrale midtbane med det tidligere FCK-talent Mikkel Wohlgemuth, der er hentet i HB Køge, hvor han nærmede sig kontraktudløb.

Mikkel Wohlgemuth bytter dermed en tilværelse i toppen af NordicBet Ligaen ud med Superligaen.

- Mikkel er en meget dynamisk centralmidtbanespiller, som er meget dygtig med bolden. Han har udviklet sig rigtig godt i HB Køge, og har været en stor profil for dem og i NordicBet Ligaen generelt. Desuden har han et stort løbepensum, god fysik og så er han en klog spiller, der har forcer i det opbyggende spil. Han er skolet godt i FC København, hvor han var et af de største talenter i sin årgang, indtil han desværre blev ramt af et par alvorlige skader, hvilket ikke har slået ham ud. I vinters var der interesse fra større klubber, men vi er rigtig glade for, at det er os, der lykkes med at få fat i ham, siger Vendesyssel-træner Jens Berthel Askou til klubbens hjemmeside og tilføjer:

- Han er en lidt en anden type, end dem vi har. Han har noget fysik, meget udadvendt og kommunikerende og har trods sine kun 23 år spillet 94 kampe i NordicBet Ligaen. Så det er en mand, der i en tidlig alder har gået ind og sat sig på spilletiden i en topklub i NordicBet ligaen, og har taget enormt stort ansvar for sin egen udvikling, hvilket passer godt ind i vores klub.

Den 23-årige midtbanemand ser frem til opholdet i Vendsyssel FF, der ikke melder noget ud om kontraktens længde.

- Jeg er glad for at være kommet til klubben. Det er gået lidt stærkt den seneste uges tid, men vi har haft nogle gode snakke, og har fundet hinanden og det er jeg glad for. Som fodboldspiller er jeg en leder og har et stærkt vindergen. Derudover er jeg duelstærk, vil gerne have bolden og sætte mine medspillere op, og så vil gøre alt for, at mit hold det vinder,” siger Mikkel Wohlgemuth.

Wohlgemuth kan allerede debutere for Vendsyssel FF på søndag mod Brøndby. Han spillede tidligt i karrieren to Superliga-kampe for FC København.

Superliga

Mere Superliga

Fokus