• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Robin Ettinger-Erichsen

Werder Bremen: Konkurrence om Augustinssons underskrift

Jan Christensen / Getty Images

Andre klubber viste også interesse, men Ludwig Augustinsson valgte at skrive under med Werder Bremen.

Af Robin Ettinger-Erichsen

Werder Bremen har allerede taget en profil i Superligaen, da de hentede den tidligere FC København-anfører Thomas Delaney, men der var de ikke færdige. Til sommer er den stærke back Ludwig Augustinsson fortid i FCK, når også han skifter Superligaen ud med Werder Bremen og Bundesligaen.

Tyskernes sportschef, den tidligere spiller Frank Baumann, siger til klubbens hjemmeside, at det ikke kun er Werder Bremen, der var ude efter svenskerens underskrift, men at de allerede tidligt i processen fik overbevist Augustinsson om, at hans fremtid skulle være i Bremen.

Læs også: FC København sælger Augustinsson til Bremen

- Vi er meget glade for, at Ludwig, til trods for konkurrence fra andre, allerede har besluttet på et tidligt tidspunkt, at spille for SV Werder Bremen, og at vi var i stand til at overbevise ham om vores filosofi og de sportslige aspekter i Werder og i Bundesligaen, siger Frank Baumann og fortsætter.

- Han har leveret overbevisende præstationer i Göteborg og København, og han er hurtigt blevet en fast del af førsteholdet på det svenske landshold.

Baumann siger endvidere, at klubben har fulgt den svenske back, der er 22 år, siden han spillede U17-fodbold.

Også træner Alexander Nouri ser frem til tilgangen af den nuværende FCK-spiller.

- Ludwig er en stærk, defensiv spiller, der kan spille venstre midt såvel som venstre back. Det er en super type, som hurtigt vil blive en del af vores hold, og som tilbyder os flere muligheder på banen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus