• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Landshold Anders Dehn

Brøndby-boss jubler over landskampe: Vi er meget beærede

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Brøndby Stadion lægger i juni græs til landskampe mod Norge og Sverige. Det glæder Brøndby IF's direktør, der ser DBU's valg som en blåstempling af klubbens faciliteter.

Af Anders Dehn

Hverken FC København eller landsholdet kan bruge Telia Parken i slutningen af maj og begyndelsen af juni. Da skal UEFA råde over stadion for at gøre det klar til sommerens EM, og derfor måtte landsholdet finde et andet sted at spille de to sidste testkampe inden slutrunden.

Danmark møder derfor først Norge den 1. juni og Sverige den 7. juni på Brøndby Stadion. Det vækker glæde hos Brøndby IF og klubbens administrerende direktør, Ole Palmå.

Læs også:DBU bekræfter Sverige-kamp: Åge Hareide er glad

- Vi er meget beærede over, at vi endnu engang skal lægge stadion til to landskampe. Og at det er de to sidste og vigtige testkampe, før EM begynder, hvor landstræneren og hans team skal se holdet an, før det hele begynder, føler vi, er en stor blåstempling til faciliteterne på Brøndby Stadion, siger han til sin klubs hjemmeside.

For Sigurd Rosted bliver landskampen mod Norge en særlig lejlighed. Hvis han ellers kommer på banen, skal han for første gang var udespiller på sin normale hjemmebane.

Læs også:Bekymret Åge Hareide: Fodbolden kan blive for kommerciel

- Det bliver rigtig sjovt. Det er jo optakten til EM for Danmark - og forhåbentlig også for os. Det ved vi først lidt senere (Norge spiller playoff om at komme med, red.). Men det ville være sjovt at spille for Norge her på min daglige hjemmebane. Jeg har aldrig mødt Danmark, men jeg har spillet mod Sverige et par gange, og det har altid været en fed atmosfære. Så jeg håber på, at det bliver lidt af det samme, siger Sigurd Rosted.

Han er fast mand i den norske landsholdstrup, men har ikke fået spilletiden siden november 2018. Han var til gengæld udtaget til samtlige kampe i 2019 og ligner en af de spillere, som kunne få chancen i en testkamp.

Læs også:Medie: Brøndby jagter norsk midtbanetalent

Læs også:DBU jubler over lodtrækning: Det bliver et rigtig stort efterår

Læs også:Jannik Vestergaard vil til EM i Danmark: Enhver drengs drøm - også min

Læs også:10 år med Eriksen: Jeg er overrasket over, at han fik så vild en karriere

Superliga

Mere Superliga

Fokus