• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Victor Risager

Barca vil forlænge med Messi: Vil have ham i klubben for altid

Barca vil forlænge med Messi: Vil have ham i klubben for altid
Foto: Getty Images

Josep Maria Bartomeu, der er FC Barcelonas klubpræsident, afslører, at klubben vil forsøge at forlænge kontrakten med Lionel Messi inden længe.

Af Victor Risager

Lionel Messi skrev i november 2017 under på en kontraktforlængelse med FC Barcelona, der udløber i 2021, men selvom der er mere end to år tilbage af den kontrakt, vil klubben forsøge at få Messi til at skrive under på en ny kontrakt inden længe.

Det fortæller Barcelonas klubpræsident, Josep Maria Bartomeu, der håber, at den argentinske kreatør bliver i den spanske klub resten af sin karriere. Det fortæller han i et interview med ESPN. 

- Vi vil gerne forlænge hans kontrakt. Det er planen. Han er ung – det kan man se i hans præstationer - og han har stadig to år tilbage på sin kontrakt. Han forbedrer sig hele tiden. Jeg tror, at han har mange år foran sig og i de kommende måneder vil vi snakke med ham, så han kan blive i Barcelona i mange flere år.

- Messi er en spiller, der kun har én klub. Det er mere, end hvad han gør på banen - hans forhold til Barca vil vare evigt. Jeg kan sammenligne ham med Pele, som altid var i Santos. Vi vil have, at Messi bliver i klubben for altid. Enten som spiller eller i en anden rolle (når han har indstillet karrieren, red.), siger Bartomeu.

Messi debuterede for FC Barcelona i 2004, og siden har han i den grad skrevet sig ind i klubbens historiebøger. Han er således klubbens mest scorende spiller nogensinde med 594 mål, mens han også har spillet næstflest kampe for klubben med 676 – kun overgået af Xavi, der nåede at spille 767 kampe for klubben.

I denne sæson har Messi scoret 42 mål på 39 kampe, mens han har lagt op til yderligere 21 mål.

Superliga

Mere Superliga

Fokus