• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Oliver Okstrøm

Braithwaites gamle klub slås med Covid-19: Ingen må forlade Madrid-området

Foto: Getty Images

De tager coronavirussen meget alvorligt i Leganes, hvor klubbens direktør er blevet smittet.

Af Oliver Okstrøm

Martin Braithwaites tidligere klub Leganes er blevet ramt af coronavirus, da klubbens administrerende direktør Martin Ortega er blevet ramt af sygdommen. Det betyder nu, at ingen må forlade Madrid-området.

Det melder klubben ud ifølge den spanske sportsavis Diario Sport.

Læs også:Gode nyheder for Barcelona: Suarez tidligere klar end forventet

Først handlede det blot om blot om direktørens nærmeste kollegaer, men nu drejer det sig altså også om resten af klubben. Nu skal de alle altså i karantæne, og hvis de ikke opfylder klubbens påbud, så kan de personer blive straffet, lyder meldingen.

Her handler det om, at man skal holde sig mindst to meter fra andre mennesker og ikke dele mad, drikke eller andet, som minder om dette. Desuden skal man vaske hænder ofte og altså holde sig indenfor Madrid-området

Læs også:Real Sociedad tog sejren i baskisk duel

Endnu er det ikke fastlagt, hvorvidt der er blevet smittet nogen fra Ortega.

Fredag morgen blev Ortega udskrevet fra hospitalet, og han skulle have det godt efter omstændighederne, og han kan nu se frem til at blive isoleret i sit hjem, indtil sygdommen har forladt kroppen på ham.

Læs også:Efter tilskuerforbud: Spanske spillere vil have kampe udskudt

Læs også:Avis: Real Madrid overvejer Zidanes fremtid

Læs også:Spanien indfører tilskuerforbud i to spillerunder

Superliga

Mere Superliga

Fokus