• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Rygter clbold.dk

Inter-stjerne har indgivet transferanmodning

Ivan Perišić har fortalt klubben, at han gerne vil væk fra klubben. Det bekræfter klubbens direktør, der venter på at få et tilfredsstillende tilbud.

Af clbold.dk

Kroatiske Ivan Perišić har igennem flere sæsoner været blandt de bedste kantspillere i den italienske Serie A, hvor han er en af ligaens store profiler. Det samme er han i sin klub Inter, der har haft stor glæde af den hurtige kroat siden de hentede ham i Wolfsburg i sommeren 2015.

De mange gode præstationer har gjort Perišić attraktiv for større klubber, og særligt storklubber i Premier League har på rygtebasis været interesseret i at hente kantspilleren til klubben. Især den tidligere Manchester United-manager José Mourinho var varm på tanken om at hente ham til England.

Og nu er det ikke kun andre klubber, der gerne ser at Ivan Perišić forlader Inter. Hovedpersonen selv vil også gerne prøve sig af en andet sted end Milano-klubben. Det fortalte Inters direktør Beppe Marotta ifølge Football Italia, da han skulle redegøre for, hvorfor Perišić ikke startede på banen for Inter i søndagens kamp mod Torino.

- Vi er nødt til at leve med en situation, som mange klubber har i denne periode. Mange spillere fortæller, at de gerne vil skifte klub. Vi lyttede til spilleren, han har et ønske. Vi vil gøre ham glad, men vi skal også tænke på, hvad der er bedst for os. Indtil videre er der ikke kommet et tilfredsstillende tilbud, så vi venter.

Inter-direktøren er derfor ikke afvisende overfor et salg af den 29-årige kroatiske landsholdsspiller. Men selvom de gerne vil anerkende spillerens ærlighed, vil klubben af den grund ikke lade ham gå for småpenge.

- Når en spiller er fair og fortæller os om hans mentale tilstand, og hvad vil vil, lytter vi altid. Derefter handler det om at pleje klubbens økonomiske interesser, fortæller Beppe Marotta.

Ifølge Football Italia er det ikke længere Manchester United, der ligger forrest i kampen om Ivan Perišić. I stedet er det nu Premier League-rivalen Arsenal, der står med de bedste kort på hånden.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AGF

AGF jagter sæsonens anden sejr og den første på Brøndby Stadion siden 2007. Brøndby IF jagter topholdene FC København og FC Midtjylland.