• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

FC Midtjyllands 23-årige kantspiller Christian Sivebæk har fået lov af FCM til at finde en anden klub, og en transfer kan være i hus inden nytår.

Af Troels Bager Thøgersen

23-årige Christian Sivebæk har siden 2004 været på kontrakt i FC Midtjylland, først som talent på klubbens fodboldakademi og derefter på klubbens førstehold siden 2006.

Læs også: Kuhn: Tror på Sivebæk

Men det store gennembrud har i den grad ladet vente på sig, og i denne sæson har Sivebæk kun optrådt som indskifter i tre Superliga-kampe, mens pladserne på kanten og højre back har været sikkert besat af andre spillere.

Læs også: Sivebæk forlænger med FCM

Sivebæk har kontrakt med FC Midtjylland et år endnu, men i erkendelse af, at udsigterne til en fast plads er lange, har den hurtige kantspiller fået lov til at lede efter en ny klub.

Læs også: FCM-talenter til Skive

- Nu har vi haft tilladelse af klubben til at snakke med andre klubber, og jeg er rigtig overrasket over, at der har været så meget interesse omkring mig. Man hører, at det er et svært marked, men jeg er overrasket over, at så mange har set kampe med mig, hvor de kan se, at jeg har kvaliteter, de kan bruge, siger Christian Sivebæk til Tipsbladet.

- Der findes også hold, hvor kanterne er mere offensive end hos os. Hvor de ser mig passe perfekt ind som gammeldags wing, selvom der ikke er så mange igen, der bruger det. Så jeg er meget fortrøstningsfuld. Hvis jeg ikke fortsætter i FC Midtjylland her til vinter, så finder jeg et interessant sted, siger Christian Sivebæk.

Sivebæk vil ikke nævne navne eller sandsynligheder for et skifte til januar, men Tipsbladet erfarer, at der er seriøs interesse omkring FCM-spilleren, og at et skifte allerede kan komme på plads inden nytår.

Læs også: Sivebæk: Et lyn fra en klar himmel

Du kan læse mere om Christian Sivebæks tid i FC Midtjylland og hans kvaler i forsøget på en omskoling til højre back i dagens udgave af Tipsbladet, som du finder hos din bladforhandler.

Du kan også få adgang til Tipsbladets fredagsavis (og tidligere udgaver af bladet) via Tipsbladets E-avis, som du finder her, eller via Tipsbladets Ipad-løsning.

Du kan også holde dig opdateret på andre fodboldnyheder via tipsbladet.dk's Nyheds-app, som du finder her.

Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet 'TroelsBagerT'.