• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Millioninvestering skal give FCN et forspring mod storklubber

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

FC Nordsjælland forbedrer klubbens faciliteter markant i de kommende år, og det gør man blandt andet fordi, at man vil udfordre de helt store klubber i jagten på talenter.

Af Ole Hoffskov

FC Nordsjælland har investeret flere millioner kroner i et nyt kraftcenter, der skal forbedre faciliteterne i Superliga-klubben, og det gælder ikke mindst i forhold til akademiet og de faciliteter, der stilles til rådighed her. 

FC Nordsjælland har en drøm om at klubben i 2025 skal råde over Nordens bedste akademi for både piger og drenge, og dermed fortsætter Farum-klubben altså med at satse benhåndt på talenter, som FCN også har været dygtige til i efterhånden mange år.

Læs også:FCN's transfermillioner bruges på forbedrede faciliteter til de unge

Målet er, at de forbedrede faciliteter skal være med til at gøre klubben så attraktiv, at FC Nordsjælland kan konkurrere med de helt store klubber i Europa i jagten på de største talenter.

- De talenter, vi er interesserede i, bliver ofte også inviteret ud til de store klubber. Så vores faciliteter skal være de bedste i Danmark, så spillerne kan se, at det altså er seriøst det her. Når vi taler 15- til 18-årige spillere kæmper vi med store klubber, og vi skal overbevise dem om, at de hellere skal vælge FC Nordsjælland end Ajax, siger Søren Kristensen, administrerende direktør i FC Nordsjælland, til Ekstra Bladet.

Læs også:Så nemt eller svært er forårs-programmet i Superligaen

FC Nordsjælland sigter efter, at mindst 80 procent af Superliga-holdet skal bestå af spillere fra klubbens akademier i enten Danmark eller Ghana. 

Læs også:FC Nordsjælland beholder Jan Laursen som sportschef

Læs også:Superliga-anførere: Efterårets bedste bane ligger i Herning

Læs også:David Nielsens ønske i transfervinduet: Vil holde på truppen