• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Ventede på Serie A, endte i Esbjerg: Det er vi voldsomt glade for

Foto: Esbjerg fB

Esbjergs sportschef er svært tilfreds med at lande den tidligere Arsenal-målmand Vito Mannone. Spørgsmålet er, om det er en mistillidserklæring til klubbens hidtidige førstemålmand.

Af Anders Dehn

Vito Mannone har 23 kampe for Arsenal og 82 Premier League-opgør på cv'et. I 2019 var han den bedste målmand i MLS, og han udtalte selv i december, at han ventede på et opkald fra Serie A.

Det kom øjensynligt aldrig. Til gengæld ringede Jimmi Nagel Jacobsen fra Esbjerg fB. Han skulle bruge en erfaren målmand til holdets nedrykningsræs, og han ville gerne have, at det blev Mannone. Det blev det tidligere i dag.

- Handlen er kommet i stand via det netværk, vi har. Det er en målmand, som vi naturligvis kender. Da så den mulighed kom via netværket, valgte vi at følge den til dørs. Jeg er glad for, at det lykkedes, siger sportschefen til tipsbladet.dk.

Læs også:Transferbombe: Esbjerg henter tidligere Arsenal-målmand

Vito Mannone havde tilsyneladende sat næsen op efter noget større end Esbjerg efter en stærk sæson i MLS. Så hvordan fik Nagel Jacobsen overtalt ham til at tage en tørn i den vestjyske nedrykningskamp?

- Vi har sagt til ham, at vi er en god klub, som har et forår, der er sindssygt vigtigt. At vi har brug for gode kræfter til at hjælpe os igennem. Så jeg tror, han har haft et ønske om at prøve den udfordring at hjælpe os med det, siger Jimmi Nagel Jacobsen.

- Så har vi haft en snak med ham om, hvordan tingene foregår i Esbjerg, og det, synes han, har han har lydt interessant nok til, at han har sagt ja til at komme.

Læs også:Medie: Silkeborg køber midtbanespiller i Esbjerg

Lejeaftalen gælder for resten af sæsonen, og den stiller unægtelig Jeppe Højbjerg i en dårligere situation, end da han vågnede i morges. Han har været klubbens klare førstevalg indtil nu, så spørgsmålet er, om det er en mistillidserklæring til Højbjerg at hente Mannone.

- Det er klart, at det i hvert er øget konkurrence. Men hvis man kigger på de andre ting, vi har lavet, har vi gjort meget for at øge konkurrencen på næsten alle positioner. Det har vi også gjort på målmandspositionen. Vi vil gerne stå så stærkt rustet til det her forår, som vi kan, så det er vigtigt for os at få konkurrence og kvalitet, siger sportschefen.

Kan Højbjerg tolke det som andet end et udtryk for mistillid?

- Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jeppe om. Du kan du også spørge vores forsvarsspillere og angribere om, når vi har hentet spillere til de positioner. Alle hold går ind i transfervinduet med målet om at komme styrket ud, og denne gang har det også berørt målmandsposten. Vi har tre stærke keepere, og det er vi voldsomt glade for med det forår, vi skal igennem.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Jeppe Højbjerg, som ikke har lyst til at sige noget om klubbens lejeaftale med Vito Mannone.

Esbjerg fB overvintrer på 13. pladsen i Superligaen og er dermed i nedrykningsfare.

Læs også:Esbjerg fB sender midtbanespiller på græs i 2. division

Læs også:Esbjerg udlejer forsvarsspiller: Han er klar til at tage næste skridt