Officielt: Tidl. Wolfsburg-chef bliver træner i Gladbach
2016-01-05 10:03

Der var tæt løb, da efterårets bedste spiller i Borussia Mönchengladbach skulle kåres. Oscar Wendt tog sejren med 28 procent af stemmerne, Andreas Christensen fik 27 procent.

Det har været et stort efterår for danske Andreas Christensen, der både har fået debut på A-landsholdet, spillet Champions League og været fast mand hos Bundesligaens nummer fire. Forleden blev han så nomineret til efterårets spiller i Borussia Mönchengladbach.

Desværre for "AC" endte holdkammeraten Oscar Wendt med at vinde afstemningen. Den tidligere FC København-back sneg sig lige nøjagtig ind foran danskeren med 28 procent af stemmerne mod 27 procent. Det skriver Gladbach på klubbens hjemmeside.

Stemmerne blev afgivet af brugerne på borussia.de, og det er således klubbens fans, der har valgt "Borusse der Hinrunde", som titlen kaldes. 

Efter Andreas Christensen blev Fabian Johnson nummer tre (17 procent), Mahmoud Dahoud nummer fire (16) og Raffael nummer fem (12). "AC" kan dog glæde sig over, at han blev kåret til månedens bedste spiller i klubben i oktober.

SENESTE NYT...
OP | NED