• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Morten Gram-Hanssen

Manchester United indgiver klage mod avis efter angreb på Woodward

Foto: Getty Images

Manchester United indgiver nu en officiel klage over The Sun, og anklager avisen for på forhånd at have kendt til det angreb, der tidligere på ugen fandt sted mod klubbens vicebestyrelsesformand, Ed Woodward.

Af Morten Gram-Hanssen

Sent tirsdag aften rykkede politiet i Cheshire ud til vicebestyrelsesformanden i Manchester United, Ed Woodwards adresse, efter en gruppe af klubbens mere inkarnerede fans havde ageret på en særdeles truende facon uden foran Woodwards hus. 

Manchester United fordømte efterfølgende hændelsen i skarpe vendinger, og nu har klubben altså indgivet en officiel klage over tabloidavisen The Sun, som bliver anklaget for at have kendt til angrebet på forhånd. 

Læs også:Flest advarsler i Superligaen: "Gule Glen" vil ikke lave om på sig ...

- Klubben mener, at avisen The Sun på forhånd havde modtaget varsel om det planlagte angreb, hvilket inkluderede kriminel skade og hensigt om at intimidere, og at journalisten var til stede, imens det skete, lyder det ifølge The Guardian i klagen, der er indsendt til IPSO, som er et tilsynsorgan for britiske medier. 

- Kvaliteten af de billeder, der fulgte med historien indikerer ligeledes, at en fotograf var til stede. 

Læs også:Ustoppelige Liverpool satte Højbjergs Southampton på plads i anden halvleg

Avisen benægter dog anklagen kategorisk. 

- The Sun fordømmer til fulde angrebet på Mr Woodwards hus, og er glade for at imødekomme enhver forespørgsel fra politiet. Ikke desto mindre, forbeholder The Sun dog sig betingelsesløst retten til at rapportere. 

Angebet på Ed Woodwards hus kom i kølvandet på længere tids frustration fra Manchester United-fansenes side over ledelsen af klubben. 

Læs også:Storklubber så testkamp: De holdt nok øje med Brøndby-talent

Læs også:AGF-boss om transfervindue: Vi har ikke behov for nye spillere

Læs også:Manchester United fordømmer angreb på leders hus

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - Randers FC

Randers FC har ikke vundet over FC København i fem år, og de er under ledelse af en træner, der aldrig har slået hovedstadsklubben. Meget taler for en FCK-sejr søndag eftermiddag, men løverne er sn...

Optakt: AaB - AGF

Top 6 er på plads, så dette fungerer i praksis som en ekstra kamp i slutspillet - og dermed er der allerede nu vigtige point på spil i medaljekampen.