• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Sylvester Guldberg Røn

FC Midtjylland sender igen back på græs i Fredericia

Foto: FC Fredericia

FC Fredericia har for anden sæson i træk lejet den 20-årige back Henry Uzochokwu i FC Midtjylland.

Af Sylvester Guldberg Røn

FC Midtjylland er kendt for sit talentfulde ungdomsakademi, men det betyder også, at der er rift om spilletiden i den midtjyske klub. En af dem, der er langt fra spilletid, er den 20-årige back Henry Uzochokwu, og derfor udlejes han nu for andet år i træk. 

Backen, der går under navnet 'Uzo', udlejes for anden sæson i træk til NordicBet-Liga klubben FC Fredericia. Den 20-årige nigerianer har trænet med i FC Midtjylland i denne sommer, men han tager altså endnu en tørn i den næstbedste række. 

- Vi har ledt efter en back, som kan dække begge sider og det får vi i 'Uzo'. Vi kender ham og han kender os. 'Uzo' er blevet et år ældre siden han kom sidste sommer, derfor kan vi også godt tillade os at forvente lidt mere, siger direktør i FC Fredericia, Stig Pedersen, til klubbens hjemmeside. 

Hos FC Midtjylland glæder man sig over, at en af klubbens unge talenter kan få fast spilletid. 

- Uzo er en ung og meget talentfuld spiller. Det er vigtigt, at vi skaber de bedste rammer for spillerne, så vi giver dem de bedste betingelser for at udvikle sig, og vi er meget fortrøstningsfulde i forhold til Uzo og FC Fredericia, siger sportschef i FC Midtjylland, Svend Graversen, til fcm.dk.

FC Fredericia indleder søndag den nye sæson mod Superliga-nedrykkerne fra Vendsyssel FF.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - AGF

FC København og AGF skal ud i en direkte kamp om andenpladsen i Superligaen. Århusianerne kan gå forbi Ståle Solbakkens mandskab med en sejr.