I FC Midtjylland tror de stadig på, at Rafael van der Vaart kan gøre en forskel på førsteholdet. Han har dog brug for at blive skadesfri først.

Da Rafael van der Vaart kom til FC Midtjylland i begyndelsen af sidste sæson, talte de om, at de skulle bygge den hollandske stjerne op rent fysisk. Noget tyder dog på, at det ikke er lykkedes helt endnu.

Van der Vaart har endnu ikke spillet alle 90 minutter i samme kamp i sin tid i Danmark, og i denne sæson har han ikke fået andet end en enkelt kamp for reserveholdet. Lige nu er han dog heller ikke i spil til sin sæsondebut, for ifølge klubbens nyudnævnte sportschef, Svend Graversen, er hollænderen kun "næsten skadesfri".

Graversen holder dog fast i, at FC Midtjylland stadig tror på, at van der Vaart har en rolle at spille for klubben.

- Ja, vi tror på, at alle vores spillere kan spille en rolle for os i år. Med de kvaliteter, som vi ved, van der Vaart har, så håber vi meget, at han kan komme tilbage i sin bedste udgave. Det er også det, han håber på. Han er også meget ærgerrig, og han har en tro på, at han kommer til at stå stærkere om en måned, siger sportschefen til BT.

- Det er det fantastiske ved at arbejde med spillere som van der Vaart – han har stadig en ærgerrighed, og han ønsker at stå så snorlige som overhovedet muligt. Desværre har han haft en masse setbacks, og det piner ham mindst lige så meget, som det piner os.

34-årige van der Vaart har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2018. Klubbens næste kamp er fredag aften ude mod SønderjyskE.

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO