• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Oliver Okstrøm

Prisen ligger fast på Braithwaite: Leganes-ejer nægter at forhandle

Foto: Getty Images

Leganes-ejer Felipe Moreno slår fast, at klubben skal have de 135 millioner kroner af Barcelona og ikke en cent mindre, hvis Martin Braithwaite skal rykke til Barcelona.

Af Oliver Okstrøm

Den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite er kommet i den catalanske storklub FC Barcelonas søgelys, hvor det ser ud til, at angriberen skifter for omkring 135 millioner kroner, som svarer til hans frikøbsklausul.

Ejeren af Braithwaites nuværende klub Leganes, Felipe Moreno, slår dog fast, at de ikke har nogen som helst planer om at ville forhandle dén pris. 

Det fortæller han på klubbens stadion, Butarque, ved et pressemøde. Det skriver den catalanske sportsavis Diario Sport.

Læs også:Martin Braithwaite på vej ind i eksklusiv klub af Barcelona-danskere

- Jeg kan forstå, at Barcelona kan gøre det her, hvis reglerne siger det, men jeg troede ikke, at de kunne hente en spiller, der allerede var på kontrakt. I går, mandag, ringede de og sagde, hvad de tænkte på, siger han og fortsætter:

- Jeg kan se, at Braithwaite kan være på vej til Barcelona. Det ville jeg også gøre, men jeg har sagt til dem, at vi ikke forhandler noget som helst. Betal klausulen eller han bliver i Leganes, lyder det fra Felipe Moreno.

Dermed ser det ud til, at Leganes må slippe en af klubbens profiler, og det kommer ikke særligt belejligt i øjeblikket, hvor holdet er på næstsidstepladsen i La Liga med to point op til nedrykningsstregen.

Læs også:Braithwaite varm i FC Barcelona: Her topper danskeren

- Sandheden er at vi er meget bekymrede efter, hvad der skete med En-Nesyri (som skiftede til Sevilla i januars transfervindue red.) bliver det sværere hver dag at blive oppe i ligaen, siger Felipe Moreno om sit nedrykningstruede hold.

Hvis Martin Braithwaite skifter til Barcelona, så bliver han den femte dansker i klubben.

Læs også:Braithwaite halter langt efter Messi og Suarez - tjek tallene her

Læs også:Danske klubber går glip af millioner ved Braithwaites skifte

Læs også:Martin Braithwaite kan ikke spille Champions League for Barcelona

Superliga

Mere Superliga

Fokus