OB kunne onsdag præsentere Vladimir Dvalishvili som klubbens nye angrebsprofil. Den georgiske landsholdsspiller kommer til OB efter en række succesfulde sæsoner i Polen, hvor han har scoret mange mål for både Polonia Warszawa og storklubben Legia.
Dermed er der visse forventninger til Dvalishvili i OB, og spørger man en kender af både polsk og dansk fodbold, er der også gode muligheder for at georgieren slår igennem i Danmark. Det mener den tidligere OB-profil Arek Onyszko, der i dag bor i Polen og følger polsk fodbold tæt.
– Han er en meget stærk spiller, der har været her i Polen og scoret mange mål. Han var først i Polonia, men klubben kom i pengeproblemer, og så skiftede han til Legia. Han er ikke så teknisk dygtig, men han er god i boksen og i feltet. Han er god til at stå i feltet og score mål, han løber meget, og han er en god spiller, siger Arek Onyszko til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: OB: Ny angrebsprofil er et scoop
Det tidligere målmandsikon i OB mener, at Dvalishvili har gode muligheder for at gøre en forskel i OB.
– Det tror jeg. Jeg kan godt se ham spille godt i OB, for OB har haft lidt problemer på det seneste. Han kan hjælpe OB med et løfte sit niveau, siger Arek Onyszko, der i det hele taget er fuld af lovord om den georgiske angriber.
– Han var meget stærk, da han spillede i Polen, og han er ikke bange for at gå ind i duellerne. Han er dygtig i en-mod-en-situationer, og han passede godt til Polonias måde at spille på. Han passede ikke så godt til Legia, for de spiller meget med små kombinationer og mange afleveringer, og der er han ikke lige så god. Men han er en dygtig spiller, der kan score mange mål – også i Danmark, mener Onyszko.
Det har været fremme, at Arek Onyszko har været inde over handlen mellem OB og Vladimir Dvalishvili, men den polske ex-målmand afviser, at han har været i kontakt med OB eller spillerens agent.
– Jeg blev overrasket over at læse, at jeg skulle have haft noget med det at gøre. Det har jeg ikke. Jeg har ikke talt med OB, og jeg har ikke talt med agenten om OB. Det er lidt mærkeligt, at der bliver skrevet sådan, for jeg har ikke været med i handlen. Jeg taler nogen gange med Jesper Hansen i OB, for jeg kan godt lide klubben, og det er min klub i Danmark, men jeg har ikke haft noget med den her handel at gøre, oplyser Arek Onyszko.
OB’s nye angriber Vladimir Dvalishvili har underskrevet en to-årig kontrakt, men kan ikke komme i aktion for den fynske klub, før en opholds- og arbejdstilladelse er på plads.
OB møder Randers FC på udebane søndag.

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Vil købe Oliver Christensen

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’