OB: Ny angrebsprofil er et scoop

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen glæder sig over aftalen med Vladimir Dvalishvili og oplyser, at det er en ønskespiller, der er kommet til Fyn.



OB har onsdag skrevet kontrakt med den georgiske landsholdsspiller Vladimir Dvalishvili, og dermed har den fynske klub fundet en løsning på det angrebsproblem, der har været i klubben i løbet af sæsonens første fire spillerunder.

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen glæder sig over aftalen og oplyser, at det er en ønskespiller, der er kommet til Fyn.

– Det er en spiller, der har været på blokken i lang tid i Odense. Det var en mulighed, der opstod efter salget af Bashkim, og navnet dukkede op igen på grund af et sammenfald af – for vores vedkommende – gode tilfældigheder. Han har fået ophævet sin kontrakt i Polen, og han har valgt os frem for andre klubber, og det viser, at OB stadig er en attraktiv klub, der kan hente gode spillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Han ser mange kvaliteter i den 28-årige georgiske landsholdsangriber, der kommer efter et ophold i Legia Warszara.

– Det er en erfaren spiller, der er i sin bedste alder. Han har været i store klubber og gode ligaer, og han har spillet mange internationale kampe i Europa League, Champions League og på landsholdet. Han har et fint scoringssnit i alle sine klubber, så vi betragter det lidt som et scoop, at vi har hentet ham, siger Jesper Hansen.

Efter at have oplevet vrede i forbindelse med sit skifte fra Polonia Warszawa til Legia Warszawa for halvandet år siden, har Vladimir Dvalishvili ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger bedt om at blive løst fra sin kontrakt i den polske mesterklub. Alligevel har det ikke været let for OB at hente spilleren til klubben, for udover lønninger og en sign-on-fee har skulle kunne indfries, har andre klubber forsøgt at gafle spilleren.

– Vi har haft ham på blokken i et stykke tid, men tidligere har det ikke været muligt for os. Efter salget af Bashkim Kadrii åbnede der sig nogle andre muligheder for os. Vi har i mellemtiden arbejdet på andre navne, men nu kom muligheden, og det er vi glade for. Danmark har et godt ry, og OB har et godt navn. Der har været andre georgiske spillere i Superligaen, og Arek Onyszko er også blevet spurgt til råds, så der er meget, der har talt for OB for ham – også det at Danmark er et trygt sted at være, og at vi har gode vilkår for spillerne, siger Jesper Hansen, der har noteret sig, at der er blevet lavet referencer fra AGF’s mange georgiske indkøb til OB’s nye profil.  

– De spillere, der har været i AGF, har været unge, uprøvede spillere. Ham her er en erfaren spiller, der har bevist sit værd på højeste niveau, så der er forskel, siger han.

Sportsdirektøren mener nu, at OB står godt rustet i offensiven, hvor man også tidligere har hentet Thomas Mikkelsen til klubben.

– Vi har nogle rigtig gode offensive spillere, men det er rigtigt, at vi ikke har haft mange angribere. Indtil for nylig havde vi kun Darko Bodul og Mathias Greve, men med Thomas Mikkelsen og ‘Lado’ har vi fået flere muligheder. Det er ikke én mand, der er løsningen for os, men vi har fire angribere, og det ser rigtig fint ud. Der har været en del udskiftninger i vores trup, men vi mener, at vi står godt rustet nu, siger Jesper Hansen.

Efter kontrakten med  Vladimir Dvalishvili er OB umiddelbart færdig med at handle i dette transfervindue.

– Det er vi som udgangspunkt. Vi holder selvfølgelig øjne og ører åbne, og vi er klar til at kigge på det, hvis der skulle opstå en mulighed. Vi så jo med Conor O’Brien og Mikkel Kirkeskov, at det kan gå hurtigt, og så længe vinduet er åbnet, har vi ikke lukket noget. Men vi er meget tilfredse med truppen, som den ser ud nu, siger Jesper Hansen.

Vladimir Dvalishvili har skrevet en to-årig kontrakt med OB.





Tidl. Superliga-flop stråler: Bejlerne står i kø



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge



Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle



‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte



Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid