• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Lyngby BK truet på eksistensen: En meget presset situation

Hovedaktionæren i Lyngby Boldklub, det tidligere Hellerup Finans, kan ikke hjælpe klubben i en "meget presset situation", som formand Torben Jensen formulerer det. Han håber på, at nye investorer vil redde klubben.

Af Anders Dehn

De dårlige nyheder bliver ved med at vælte ind over Lyngby Boldklub i øjeblikket. Klubbens hovedaktionær, det tidligere Hellerup Finans, er under rekonstruktion, hvor en advokat skal forsøge at få opbakning til at redde selskabet fra de største kreditorer.

Det betyder også, at Selskabet af 1. juni 2005 A/S, som det gamle Hellerup Finans nu hedder, ikke længere kan holde Lyngby Boldklub kørende økonomisk. Derfor skal der en feberredning til.

Læs også: Lyngby-ejer modsiger sig selv: Klubben er stadig til salg

- Hovedaktionæren er under rekonstruktionsbehandling og kan derfor ikke hjælpe klubben så det er en meget presset situation for Lyngby Boldklub, skriver Torben Jensen, der er bestyrelsesformand i klubben og hovedmand bag Hellerup Finans/Selskabet af 1. juni 2005 A/S, i en pressemeddelelse.

- Hovedaktionærens aktiepost er derfor til salg og det kræver en hurtig reaktion for at sikre klubbens eksistens – vi håber derfor, at alle med interesse for at overtage aktieposten vil henvende sig til Torben Jensen.

Læs også: Lyngby-formand: Ejerlukning kan påvirke klubben

De seneste uger har flere medier skrevet om den pressede situation i Lyngby og Selskabet af 1. juni 2005 A/S. Det har ifølge Torben Jensen fået flere af klubbens sponsorer til at trække sig - og dermed det økonomiske fundament under klubben, der i forvejen var skrøbeligt.

- Den seneste tids skriverier i pressen, hvor der igen stilles spørgsmålstegn omkring Lyngby Boldklubs fremtid, har haft den negative konsekvens, at flere sponsorer fra valgt annullere deres sponsorater og/eller trække deres betaling, hvilket udsætter klubben for et massivt pres, da klubbens kreditorer naturligvis forventer deres betaling alligevel, skriver Torben Jensen i pressemeddelelsen.

Det kan vise sig at være svært at finde en køber til Superliga-klubben. Det var i hvert fald ikke muligt for et år siden, og da det ikke lykkedes valgte Torben Jensen og Hellerup Finans at satse på at gøre Lyngby BK til en sund forretning.

Allerede i sommer satte eksperter over for tipsbladet.dk spørgsmålstegn ved, at det kunne lade sig gøre. Det kan du læse mere om her.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AGF

AGF jagter sæsonens anden sejr og den første på Brøndby Stadion siden 2007. Brøndby IF jagter topholdene FC København og FC Midtjylland.