Mourinhos Real-assistent til Middlesbrough
Foto: Paul White/Polfoto
Generelle

Mourinhos Real-assistent til Middlesbrough

Middlesbrughs nye manager bliver spanieren Aitor Karanka, der forlod assistenttrænerjobbet i Real Madrid, da José Mourinho smuttede i sommer.

Championship-klubben Middlesbrough har fået ny manager og for første gang i klubbens historie, har de ansat en udlænding. Det er spanieren Aitor Karanka, der har sat sig i sædet, som Tony Mowbray sad på indtil for nylig.

Karanka var assistent for José Mourinho i Real Madrid og skal nu stå på egne ben i den næstbedste engelske række.

- Vi glæder os over, at Aitor har besluttet sig for at fortsætte sin trænerkarriere i Middlesbrough som cheftræner. Han bringer noget fantastisk erfaring som spiller og som talentfuld ung træner med sig. Vi glæder os alle til at skulle arbejde med ham, siger Middlesbrough-bossen Neil Bausor til klubbens hjemmeside.

Aitor Karanka spillede fra 1997 til 2002 for Real Madrid og sluttede sin karriere i Colorado Rapids i USA i 2006. Han blev landstræner for det spanske U/16-landshold i 2008 og kom siden tilbage til Real Madrid som assistenttræner.