Anders Lindegaard hylder sin nye mentor
Illustration
Premier League

Anders Lindegaard hylder sin nye mentor

Manchester Uniteds danske målmand fik i sommer ny målmandstræner, og Anders Lindegaard er meget imponeret over sin nye mentors evner.

Da David Moyes satte sig i managersædet i Manchester United i sommer, skiftede han samtidig hele trænerstaben ud. Det betød, at klubbens danske målmand Anders Lindegaard måtte sige farvel til Eric Steele, der anbefalede Alex Ferguson at hente Lindegaard til klubben.

Men Lindegaard er også glad for sin nye målmandstræner. Han hylder Chris Woods for det gode arbejde, han gør for ham, David De Gea og klubbens øvrige målmænd.

- Det har været absolut verdensklasse. Jeg fik et virkelig godt indtryk af Chris fra første dag. Han har noget som træner og som menneske. Han er meget rolig, og han investerer meget i sig selv, og det han kan. Der er ikke den mindste tvivl om, hvad han mener er rigtigt. Han tvivler ikke på noget af det, han gør. Han tror på sig selv 100 procent. Det viser sig virkelig, og det giver os målmand noget ro. Han er meget komfortabel som træner og som person. Jeg nyder at arbejde med ham.

- Der er et rigtig godt træningsmiljø. Der er meget plads til at joke og have det sjovt, men når vi er i gang, gør vi det ordentligt. Hans tilstedeværelse får dig til at give alt, og jeg er meget imponeret af ham, siger Anders Lindegaard til Manchester Uniteds hjemmeside.

Anders Lindegaard var i sidste uge i Danmark for at besøge en kiropraktor, han har arbejdet sammen med før. Han trænede samtidig med OB, inden han returnerede til Manchester.